- Unia Europejska od dawna promuje działania zmierzające do polepszenia regulacji i zmniejszenia obciążeń administracyjnych. Trwała poprawa jakości prawa oraz ograniczenie barier dla przedsiębiorczości to także najistotniejsze założenia polskiego programu reform – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania na temat Programu Reformy Regulacji (PRR). Wicepremier podkreślił znaczenie konsultacji społecznych w odniesieniu do opracowanego projektu zmian w stanowieniu prawa. - Zależy nam na opinii środowisk biznesowych i naukowych na temat zapisów w Programie Reformy Regulacji – powiedział.
Przedsiębiorcy ocenili projekt pozytywnie, zarówno pod kątem trafnej identyfikacji problemów, jak i oczekiwanych rezultatów wdrażania Programu. W ich opinii dokument przedstawia nowatorskie i systemowe podejście do Reformy Regulacji, zgodne z zaleceniami OECD i Komisji Europejskiej. Wśród postulowanych rozwiązań wymagających radykalnych zmian, znalazła się Ocena Skutków Regulacji (OSR). Zaproszeni eksperci wskazywali na brak wnikliwej analizy wpływu proponowanych regulacji na określone sfery aktywności społecznej. - Niewystarczająca jakość przygotowywanych OSR skutkuje wprowadzaniem w życie regulacji o niskiej jakości, dlatego niezbędne jest podjęcie działań mających na celu usprawnienie systemu ich tworzenia - zauważył Marcin Matczak z kancelarii Domański Zakrzewski i Palinka. Zdaniem ekspertów, także opiniowanie projektów aktów prawnych, powinno się odbywać na wszystkich etapach ich opracowywania.
Eksperci zwrócili również uwagę na konieczność przeprowadzenia szkoleń z zakresu PRR. Szkolić mieliby się nie tylko przedsiębiorcy, pracownicy administracji, oraz posłowie, ale także przedstawiciele środowisk samorządowych i dziennikarze. Prof. Ewa Freyberg ze Szkoły Głównej Handlowej zachęcała do aktywnego zaangażowania się w projekt środowisk naukowych w tym szczególnie uczelni ekonomicznych i prawniczych. - Kluczowe jest docieranie z informacją na temat Reformy Regulacji do określonych grup społecznych oraz edukowanie ich w tym zakresie – dodała. Uczestnicy konsultacji zauważyli ponadto potrzebę wprowadzenia stałego monitoringu realizacji celów Programu w czasie jego obowiązywania, co zapewni kontrolę spójności projektu z jego założeniami. – Należy w tym celu doprecyzować wskaźniki pomiaru, określić terminy, narzędzia oraz instytucję odpowiedzialną za wdrażanie Programu – podkreślił Dionizy Smoleń, przedstawiciel firmy Deloitte.
Przypomnijmy. Program Reformy Regulacji 2010-2011 ”Lepsze prawo” stanowi kontynuację Programu Reformy Regulacji 2006-2008 przyjętego przez Radę Ministrów 19 sierpnia 2006 r. Celem programu jest stworzenie stabilnego procesu zarządzania legislacyjnego oraz ograniczanie barier dla przedsiębiorczości. Będzie on realizowany poprzez:
1. zmianę systemu stanowienia prawa;
2. usprawnienie systemu oceny skutków regulacji;
3. redukcję obciążeń administracyjnych;
4. uproszczenie istniejących przepisów prawnych.
Potrzebne lepsze analizy podczas tworzenia prawa
Niewystarczająca jakość przygotowywanych Ocen Skutków Regulacji skutkuje wprowadzaniem w życie prawa o niskiej jakości, dlatego niezbędne jest podjęcie działań mających na celu usprawnienie systemu jego tworzenia - powiedział Marcin Matczak z kancelarii Domański Zakrzewski i Palinka podczas spotkania zorganizowanego w Ministerstwie Gospodarki na temat Programu Reformy Regulacji.