Rada Sekcji Krajowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Skarbowych pytała Ministerstwo Finansów o kilkanaście spraw związanych z funkcjonowaniem tego organu. Na większość zagadnień ministerstwo nie chciało udzielić odpowiedzi w ramach dostępu do informacji publicznej i niemal wszystkie sprawy przegrało.
W NSA 2 października rozpatrywano pięć skarg NSZZ "S" na odmowę udzielenie informacji i bezczynność organu, tylko w jednym wypadku NSA uchylił wyrok I instancji. Dotyczyło to wysokości funduszu nagród w resorcie. Zdaniem sądu nie wyjaśniono, czy takie dane są informacją przetworzoną, czy prostą. A także wątpliwości budziła kwestia, czy Związek Zawodowy "S" ma szczególny interes prawny w pozyskaniu takich informacji.
Pozostałe skargi kasacyjne Ministerstwa Finansów sąd oddalił. Chodziło o podanie liczby podróży służbowych podsekretarza stanu w MF, dat i miejscowości, do których się udał, faktur za noclegi i inne wydatki, towarzyszące delegacji. Resort odmawiał z powodu trudności z przetwarzaniem takich informacji, gdyż nie prowadzi imiennego wykazu kosztów wyjazdów służbowych. Ponadto radca prawny Monika Gumiela przekonywała, że związek nie ma możliwości wykorzystania takich danych do poprawy funkcjonowania urzędu.
Kolejna sprawa dotyczyła pytania o zasady i tryb przyznawania nagród w latach 2011-2013 roku członkom korpusu służby cywilnej. Ministerstwo twierdziło, że te dane nie są informacją publiczną, gdyż dotyczą wewnętrznych regulacji. Co więcej - żądanie podania projektowanych, a nie wydanych środków - nie jest objęte ustawą o dostępie do informacji publicznej. NSA orzekł inaczej. Żądanie związku zawodowego było zgodne z prawem, gdyż informacja o wykorzystaniu i przeznaczeniu majątku publicznego podlega zasadzie jawności ( art. 34 ustawy o finansach publicznych).
Następny wyrok, który zapadł 2 października w sprawie MF obejmował żądanie przekazania na płycie CD informacji, ile do tej pory wpłynęło wniosków o udzielenie informacji publicznej, i ile z nich spotkało się z odmową. I tym razem resort nie chciał sprostać żądaniu, gdyż wymagałoby to zatrudnienia do tej pracy dodatkowo kilka osób. W sumie takich wniosków wpłynęło ponad 1500 - jak poinformowała na rozprawie radca prawny ministerstwa. WSA nakazał udostępnić dane, MF złożyło skargę do NSA, a ten oddalił kasację.
- Ministerstwo Finansów powoli przekształca się w ministerstwo informacji publicznej - skomentowała wyroki radca Monika Gumiela.
Sygnatura akt I OSK 140/14, I OSK 527/14, I OSK 141/14, I OSK 587/13 wyroki z 2 października 2014 r.
NSA: Ministerstwo Finansów przegrywa sprawy o dostęp do informacji
Resort finansów zalewany jest przez związki zawodowe pytaniami o system wynagradzania pracowników, nagrody, wydatki na delegacje, sposób zarządzania pieniędzmi publicznymi. Najczęściej odmawia udzielenia danych i przegrywa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.