Z dniem 30 czerwca 2010 r. tj. z dniem wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania (Dz. U z 2010, Nr 109, poz. 710), Pełnomocnik Rządu otrzymuje kilka nowych kompetencji.
W konsekwencji zmiany rozporządzenia do Pełnomocnika należy także:
- współpraca w sprawach związanych z równym traktowaniem oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub wyznanie, poglądy polityczne, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, stan cywilny oraz rodzinny, z innymi państwami, organizacjami oraz instytucjami międzynarodowymi i zagranicznymi,
- współpraca w przygotowywaniu sprawozdań i raportów z realizacji wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych dotyczących równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji,
- przedstawianie opinii w sprawie możliwości przystąpienia przez Rzeczpospolitą Polską do umów międzynarodowych dotyczących równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji.
Czynności te Pełnomocnik powinien wykonywać w porozumieniu z właściwymi ministrami. Ponadto Pełnomocnik może inicjować, realizować, koordynować lub monitorować programy na rzecz równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub wyznanie, poglądy polityczne, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, stan cywilny oraz rodzinny, we współpracy z właściwymi ministrami. Zadania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność Pełnomocnik wykonuje we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line