Połączenie adwokatów i radców w jedną korporację oraz likwidację aplikacji proponuje niezależna grupa ekspertów prawnych. Podczas spotkania w Instytucie Spraw Publicznych prawnicy przedstawili rozwiązania zmierzające do reformy zasad wykonywania zawodów prawniczych oraz dojścia do tych zawodów. Zaprezentowano również założenia do nowego prawa o adwokaturze. Nie jest wykluczone, że staną się one podstawą do sformułowania kompleksowego projektu ustawy, który w rewolucyjny sposób zmieni zasady wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza. Propozycja przygotowana przez Adama Bodana, Łukasza Bojarskiego oraz Filipa Wejmana, współpracujących z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, zakłada połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego w jeden. Dotychczasowe dwie korporacje stworzyłyby samorząd zawodowy adwokatów.
Projekt powstał jako reakcja na ciągle nierozwiązaną sprawę dostępu do zawodów prawniczych. Interesujemy się od dłuższego czasu tym problemem i dziwiło nas, dlaczego nikt nie zaproponował najprostszego i całościowego rozwiązania. Projekt powstał na prośbę Platformy Obywatelskiej, ale autorzy mieli pełną swobodę co do treści propozycji i na tym etapie nie ma w niej żadnych ingerencji ze strony polityków. Żaden z autorów nie jest związany z żadną partią polityczną. W toku pracy otrzymaliśmy wiele cennych wskazówek od kilku znakomitych prawników, którym przedstawiliśmy projekt do oceny - deklarują autorzy, Adam Bodnar, Łukasz Bojarski, Filip Wejman na swojej stronie internetowej.
Zgodnie z propozycjami, zlikwidowana zostałaby instytucja aplikacji. Do adwokatury przyjmowane byłyby osoby, które po ukończeniu studiów prawniczych zdałyby pozytywnie bardzo trudny państwowy egzamin, organizowany przy znacznym udziale korporacji. Do tego egzaminu musiałyby przystąpić także osoby wykonujące inne zawody prawnicze czy też prawnicy z tytułem doktora czy doktora habilitowanego nauk prawnych, chcący wstąpić do nowej palestry. Autorzy założyli też zmiany w ustroju adwokatury.
Jak połączyć zawody adwokata i radcy prawnego, według Bodnara, Bojarskiego i Wejmana?
- Powstaje jedna wspólna korporacja - adwokatura
- .Dawni radcy prawni będą informować, że są byłymi radcami
- Przez dziesięć lat dawni radcy będą występować tylko w sprawach karnych rozpoczynających się w sądach rejonowych albo zdadzą z prawa karnego egzamin państwowy
- Likwidacja aplikacji
- Warunkiem przyjęcia do zawodu będzie zdanie egzaminu państwowego
- Egzamin państwowy będą musieli także zdać prokuratorzy, sędziowie, doktorzy habilitowani itp. chcący wstąpić do adwokatury
Więcej informacji znajdą Państwo na stronach internetowych projektu, m.in. odpowiedź na pytanie: jakie są główne założenia projektu?
(i) Zniesienie obowiązkowej aplikacji; (ii) Dostęp do zawodu adwokata na podstawie zdania pisemnego egzaminu państwowego (część teoretyczna i praktyczna); (iii) Unifikacja zawodu adwokata i radcy prawnego (plus ewentualnie notariusza); (iv) Prawo do zarobkowego udzielania pomocy prawnej (poza monopolem adwokackim na pewne czynności) mają absolwenci prawa.
(Źródło: KW/GP/www)