Prywatyzację poprzez aukcje umożliwiła nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z 19 grudnia 2008 r., dzięki temu inwestorzy mogą kupować całe spółki, a nie jak to miało miejsce wcześniej, do 10 % udziałów. Ta zmiana pozwala Ministrowi Skarbu na prowadzenie skuteczniejszej polityki prywatyzacyjnej. Na liście 68 spółek, które mogą być zbyte w trybie aukcji publicznej znajduje się 20 jednoosobowych Spółek Skarbu Państwa, m.in. Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Agroma Kielce, czy Gliwicka Agencja Turystyczna, a także spółki z większościowym i mniejszościowym udziałem SP takie jak STRADOM S.A., czy Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Szkół Cezas.

Aukcja jest trybem prywatyzacji, do której potencjalni inwestorzy zapraszani są na podstawie ogłoszeń Ministra Skarbu Państwa publikowanych w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim. Przebieg aukcji wygląda następująco: do przeprowadzenia aukcji powoływana jest komisja. Przewodniczący komisji otwiera aukcję, przekazując uczestnikom do wiadomości imiona i nazwiska osób albo nazwy lub firmy podmiotów, które wpłaciły wadium oraz zostały dopuszczone do udziału w aukcji. Przewodniczący komisji informuje uczestników o minimalnej wartości postąpienia (czyli podbijanie ceny przez potencjalnych inwestorów) oraz, że po trzecim wywołaniu najwyższej zaoferowanej ceny dalsze postąpienia nie zostaną przyjęte. Uczestnicy aukcji zgłaszają ustnie podbicia ceny .Kiedy żaden z potencjalnych inwestorów nie zgłasza wyższej ceny przewodniczący komisji wywołuje trzykrotnie ostatnią, najwyższą i ogłasza, który z uczestników ją zaoferował oraz gdzie i kiedy zostanie podpisana umowa sprzedaży akcji/udziałów.

23 kwietnia o godz. 12.00 w Ministerstwie Skarbu Państwa odbyła się pierwsza aukcja 100% udziałów spółki. Przedmiotem aukcji był pakiet 102 340 udziałów KolTramu, spółki-córki Towarzystwa Finansowego Silesia, którego właścicielem jest MSP. Cena wywoławcza wynosiła 80 mln złotych, a minimalne postąpienie (czyli podbicie ceny przez potencjalnych inwestorów) ustalono na 1 mln złotych. Do aukcji przystąpiło trzech inwestorów: Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Cogifer Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy oraz DT – Vyhybkarna a strojirna a.s. z siedzibą w Prostejovie.

Ostatecznie za 96 mln zł spółkę kupiły Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Cogifer Polska. Doradcą kupującego była kancelaria Gide Loyrette Nouel, której zespół prowadził Robert Jędrzejczyk, wspólnik, specjalista w zakresie prawa infrastrukturalnego i prawa energetycznego.

(Źródło: GLN/MSP/KW)