Dzisiaj notarialnej formy wymagają np. czynności przedsiębiorcy działającego w ramach jednoosobowej spółki kapitałowej: nabycie nieruchomości, przyjęcie rocznego planu gospodarczego, ustalenie wynagrodzenia zarządu, ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu. Przedsiębiorcy czekają na generalne zmiany w prawie, ponieważ uważają, że kodeksowe wymogi wprowadzają do spółek zbędną biurokrację, a wielość przepisów prowadzi do przeregulowania gospodarki. Ministerstwo Gospodarki przygotowało kilkuetapowy proces naprawy i zmiany systemu tworzenia prawa.

 - Naszym celem jest tworzenie prawa, które pozostawi obywatelom i przedsiębiorcom jak najszerszą sferę wolności - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld przedstawiając plany resortu w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG).

Propozycje wiceministra A. Szejnfelda przewidują działania w kilku etapach. Pierwszy z nich to naprawa prawa. Będzie się ona odbywać poprzez zwiększenie wolności gospodarczej, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i ustawie dereglamentacyjnej. W ramach „czyszczenia” prawa z przepisów tworzących bariery rozwoju powstanie ustawa derogacyjna. Z kolei stabilizacja prawa odbędzie się poprzez koncentrację przepisów gospodarczych w Kodeksie Wolności Gospodarczej.

W ciągu najbliższych tygodni pod obrady Rady Ministrów ma być przekazana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. – Przewiduje ona m.in. wprowadzenie w 2008 r. jednego okienka, umożliwienie przedsiębiorcom zawieszenia działalności gospodarczej oraz wprowadzenie na wzór prawa karnego domniemania działalności zgodnej z prawem – zapowiedział wiceszef resortu gospodarki. - Zbadaliśmy do tej pory 55 ustaw, w których zdiagnozowaliśmy 148 reglamentacji. Można je znieść przynajmniej w połowie przypadków – stwierdził Szejnfeld odnosząc się do prac nad projektem ustawy dereglamentacyjnej.

Drugi etap realizacji planu zakłada kompleksową zmianę systemu tworzenia prawa w Polsce. - Trzeba będzie ujednolicić prawa i obowiązki w zakresie tworzenia prawa. Należy też dokonać zasadniczych zmian w zakresie planowania procesu legislacyjnego – zaznaczył wiceminister gospodarki. Będzie się to wiązało z koniecznością zmian regulaminów RM, Sejmu i Senatu. Ma być również rozszerzony zakres konsultacji społecznych i to już na etapie tworzenia założeń ustaw, a nie gotowych projektów. - Prawo powinno być tworzone przy udziale jego adresatów – podkreślił Szejnfeld. Wiceminister gospodarki ma także zamiar zaproponować nowy, obok Oceny Skutków Regulacji instrument – Ocenę Kosztów Regulacji. – Chodzi o ocenę kosztów dla obywateli i przedsiębiorców, a nie budżetu państwa – wyjaśnił.

Trzecim elementem programu ma być edukacja społeczna i promocja zasad pozytywnego działania. Promowane byłyby przedsięwzięcia partnerstwa publiczno-prywatnego, sądownictwo polubowne i arbitraż, normy etyczne w biznesie. Promocji wymaga także polska gospodarka w Europie i na świecie – to czwarty element programu . - Nie mamy jednolitej strategii promocji gospodarczej Polski zagranicą, do tej pory realizowało ją wiele niepowiązanych ze sobą podmiotów – powiedział wiceminister Szejnfeld. W ramach tej części programu powstanie ustawa o systemie promocji polskiej gospodarki zakładająca min. stworzenia marki „Polska”.

Do najpilniejszych ustaw obok swobody działalności gospodarczej wiceminister Szejnfeld zaliczył ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), zwłaszcza w kontekście Euro 2012. – Przygotowaliśmy dwa warianty, które poddamy konsultacjom. Pierwszy z nich to zniesienie ustawy i zastosowanie rozwiązań odblokowujących PPP w istniejących przepisach. Drugi to ustawa ramowa o PPP regulująca ogólne obowiązki potencjalnych stron umowy i odsyłająca do dobrze funkcjonującego w Polsce prawa cywilnego – wyjaśnił.

Kolejne przedsięwzięcia legislacyjne, które będzie chciało zainicjować MG to ustawa o konsultacjach społecznych i o stażu absolwenckim, ustawa zamieniająca obowiązek składania zaświadczeń na prawo do oświadczeń oraz nowelizacja ustawy o Izbach Gospodarczych. Planowane są zmiany także innych aktów prawnych. Nowela ustawy o rachunkowości podwyższy próg obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. W kodeksie spółek handlowych przewidywane jest zmniejszenie wysokości kapitału zakładowego potrzebnego do utworzenia spółki prawa handlowego. Z kolei w prawie dewizowym ma zostać umieszczony przepis dający polskim firmom możliwość rozliczania się w euro, a w ordynacji podatkowej wiążące interpretacje przepisów. Nowelizacja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione ma ograniczyć zakres i wysokość kar. Poprawy wymaga także kodeks pracy. – Zmiany w tym zakresie będą miały na celu ułatwienie tworzenia nowych miejsc pracy w małych i mikro przedsiębiorstwach. Złe przepisy prawa pracy są często odpowiedzialne za budowanie w Polsce szarej strefy – powiedział wiceminister Szejnfeld.

Jak zaznaczył sekretarz stanu w MG, resort przygotował lub jest w trakcie przygotowania również innych ustaw, m.in. o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, która ma znieść limit obszaru stref, o PARP umożliwiająca tej instytucji realizację programów unijnych. - Przewidujemy także stworzenie ustawy o efektywności energetycznej, nowelizację Prawa energetycznego, gazowego, pobierczego, o towarach paczkowanych oraz udostępnianiu informacji gospodarczej. W sumie wygenerujemy ok. 30 aktów prawnych – podkreślił na zakończenie swojego wystąpienia Adam Szejnfeld.

Wybrane propozycje zmian legislacyjnych obejmują m.in.:

Ustawa o Partnerstwie Publiczno Prawnym. 
Projekt zakłada uproszczenie zasad realizacji przedsięwzięć z zakresu zadań publicznych realizowanych przez podmioty niepubliczne. 

Ustawa zmieniająca obowiązek składania zaświadczeń na prawo składania oświadczeń.
Kultura „zaświadczeń” miałaby być zastąpiona kulturą „oświadczeń”. Ustawa ma realizować zasadę budowania zaufania państwa do obywatela, w tym przedsiębiorcy. Wszędzie tam, gdzie względy bezpieczeństwa lub prawo międzynarodowe nie nakładałoby obowiązku dokumentowania pewnych stanów prawnych lub faktycznych zaświadczeniem, wystarczające będzie oświadczenie obywatela o spełnienia określonego obowiązku lub potwierdzające określony stan prawny lub faktyczny.

Ustawa dereglamentacyjna.
Założeniem jest usunięcie z polskiego systemu prawa wszelkich zbędnych reglamentacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej (zezwolenia, pozwolenia, licencje…). Według MG kryterium zachowania danej instytucji reglamentacyjnej powinno wiązać się z kwestiami bezpieczeństwa lub prawa międzynarodowego.

Ustawa derogująca (tzw. czyszcząca).
Ustawa mająca na celu usuwanie z systemu prawa barier zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej innych, niż reglamentacja działalności gospodarczej. Celem jest zwiększenie wolności gospodarczej i uproszczenie prawa. Równocześnie mogą być podejmowane inicjatywy eliminujące całe ustawy z systemu prawa, np. ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.

Ustawa o rachunkowości.
Nowy projekt zakłada podniesienie progu, powyżej którego małe i średnie firmy zobowiązane są rozliczać się na podstawie pełnej księgowości.

Ordynacja podatkowa.
Projekt zakłada wprowadzenie zasady zapłaty podatku dopiero w przypadku, gdy decyzja stała się ostateczna lub prawomocna. Ministerstwo chce również m
odyfikacji zasad wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego

Kodeks spółek handlowych.
Ma zostać zniesiony obowiązek przekształcenia spółek cywilnych w spółki jawne. Ministerstwo postuluje również obniżenie minimalnej wysokości kapitału zakładowego spółek i ograniczenie konieczności notarialnego poświadczania niektórych czynności prawnych dokonywanych przez przedsiębiorców.