Była to pierwsza w Polsce konferencja naukowo – praktyczna, która koncentrowała się na praktyce stosowania arbitrażu i mediacji oraz technikach jakie są stosowane w negocjacjach. Wyjątkowość konferencji sprowadzała się przede wszystkim do prelegentów, którzy są wybitnymi znawcami w swojej dziedzinie. Wykłady inauguracyjne przedstawili: Prof. dr hab. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Maciej Bobrowicz – Prezes Krajowej Izby Radców Prawnych.
Obaj prelegenci podkreślali zalety zarówno arbitrażu jak o mediacji. Zwrócili uwagę między innymi na takie cechy tych alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów jak: szybkość, profesjonalizm i fachowość arbitrów, oszczędność kosztów czy swoboda wyboru arbitrów i mediatorów.
Czytaj: W 2017 roku nie było ani jednej mediacji w sądach administracyjnych
Wśród poruszanych na konferencji tematów znalazły się m.in.:
- Zalety arbitrażu handlowego w rozstrzyganiu sporów gospodarczych;
- Zalety mediacji w rozwiązywaniu sporów gospodarczych
- Status prawny arbitra;
- Sądownictwo międzynarodowe i arbitraż międzynarodowy. Podobieństwa i różnice;
- Mediacje administracyjne w praktyce działania przedsiębiorców;
- Negocjacje prawnicze w obrocie handlowym.
Prezentacja arbitrażu, mediacji i negocjacji przez znawców tematyki będących przedstawicielami nauki i praktyki spowodowała, iż uczestnicy konferencji mieli niepowtarzalną okazję pozyskania bezcennej wiedzy praktycznej, która została przedstawiona także na przykładach.
Czytaj: Sędziów trzeba przekonywać do mediacji
Przesłanie, które płynie z niniejszej konferencji można podsumować następującym stwierdzeniem:
„Nie sztuką jest wygrać pozew, sztuką jest go uniknąć”.
Organizatorami tego wydarzenia były trzy krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Małopolskie Centrum Arbitrażu i Mediacji, natomiast Wolters Kluwer Polska był jednym z partnerów konferencji.
Konferencja odbyła się 27 i 28 września w Krakowie.
Czytaj: Seweryński Michał, Mediacja>>
Katarzyna Irytowska