Ministerstwo sprawiedliwości w projekcie ustawy deregulacyjnej przewidziało zmniejszenie opłaty za egzamin państwowy na licencję syndyka. Kandydaci na syndyków nie będą musieli także przedstawiać zaświadczenia z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Nie będzie też konieczne przedstawianie przez kandydatów na syndyków zaświadczeń lekarskiego i psychologicznego.
Projekt resortu dotyczący komorników przewiduje likwidację części ustnej egzaminu zawodowego oraz zmiany punktacji w części pisemnej. Skrócony ma zostać także z 5 do 3 lat staż „stosowania prawa”, który uprawnia do zdawania egzaminu komorniczego bez aplikacji komorniczej. Zrezygnowano z obowiązkowych badań psychologicznych kandydatów na komorników. Czas aplikacji komorniczej MS chce skrócić z 2 do 1,5 roku.
Jeśli idzie o notariuszy, to ministerstwo zrezygnowało z minimalnego okresu 2 lat pracy dla kandydatów do zawodu w charakterze asesora notarialnego. Lepszy wstęp do zawodu notariusza będą miały osoby, które wcześniej przez trzy lata pracowały w charakterze komornika o ile posiadają wykształcenie prawnicze. Nie muszą odbywać aplikacji, ani zdawać egzaminu zawodowego. Co więcej do 3 lat skrócone zostaną okresy "stosowania prawa" uprawniające do przystąpienia do egzaminu notarialnego. Zmiany obejmą także aplikację notarialną. Ma być ona skrócona z 2 lat i 6 miesięcy do 2 lat, a zlikwidowana ma być część testowa egzaminu notarialnego.
Komornik łatwiej może zostać notariuszem
Kandydaci na komorników i syndyków nie będą musieli przedstawiać wyników badań psychologicznych. Staże będą krótsze. Dostęp do tych zawodów otwiera się bardzo szeroko.