P.K. został prawomocnie skazany m.in. za popełnienie przestępstwa oszustwa (art. 286 par. 1 kodeksu karnego). Obrońca skazanego wniósł kasację do Sądu Najwyższego. Złożył też wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia. Wniosek ten nie został uwzględniony przez Sąd Najwyższy.
Czytaj też: Nieodwracalne skutki odbycia kary powodują, że skazany nie idzie do więzienia
Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia był motywowany tym, że istnieją wątpliwości co do trafności wydanych wyroków. Sąd Najwyższy ocenił, że wniosek skazanego nie był zasadny.
Jak wynika z art. 532 par. 1 kodeksu postępowania karnego w razie wniesienia kasacji Sąd Najwyższy może wstrzymać wykonanie zaskarżonego orzeczenia, jak i innego orzeczenia, którego wykonanie zależy od rozstrzygnięcia kasacji. Na mocy art. 532 par. 2 k.p.k. wstrzymanie wykonania orzeczenia można połączyć z zastosowaniem środków określonych w art. 266, 271, 272, 275 i 277 k.p.k. Jednocześnie zgodnie z art. 532 par. 3 k.p.k. Sąd kasacyjny wydaje postanowienie na posiedzeniu bez udziału stron, chyba że prezes Sądu Najwyższego zarządzi inaczej.
Czytaj też: Łączenie kar dobre dla klienta? Obrońcy nie chcą likwidacji >
Zobacz w LEX: Wstrzymanie wykonania orzeczenia zaskarżonego kasacją - procedura krok po kroku >
Odmowa uwzględnienia wniosku
- Samo wniesienie kasacji nie stanowi uzasadnienia do odstąpienia od wykonania prawomocnie orzeczonej kary - podkreślił Sąd Najwyższy. Chodzi o to, że odstąpienie od wykonania prawomocnego orzeczenia jest możliwe tylko przy spełnieniu wyjątkowych okoliczności. Sąd Najwyższy przypomniał, że odstąpienie od wykonania kary może wynikać z tego, że wykonanie kary byłoby wyjątkowo dotkliwe dla skazanego, mogłoby oznaczać nawet zaistnienia nieodwracalnych dla niego skutków. Takie okoliczności nie wynikają natomiast z wniosku złożonego przez obrońcę. Wniosek nie mógł zostać uwzględniony w świetle przedstawionej w nim argumentacji.
Postanowienie SN z 31.07.2024 r., II KK 315/24, LEX nr 3741312
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.