Do art. 30a Karty Nauczyciela zostały dodane także dwa kolejne ustępy. Pierwszy z nich wyraźnie stwierdza, że kwota wypłacona w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego nie jest uwzględniana jako składnik poniesionych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli. Drugi natomiast stanowi upoważnienie dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do określenia, w drodze rozporządzenia, sposobu wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, sposobu ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli, sposobu ustalania kwoty różnicy, o której mowa w ust. 2 oraz sposobu podziału jednorazowego dodatku uzupełniającego. Jednocześnie w art. 2 nowelizacji minister został zobowiązany do wydania powyższego rozporządzenia w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie nowelizacji.
Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 213, pod pozycją 1650. Dniem ogłoszenia tego Dziennika Ustaw jest 16 grudnia 2009 r. i z tym dniem nowelizacja weszła w życie.
O niektórych wątpliwościach w stosunku do zmienionych przepisów pisze dr Antoni Jeżowski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie na łamach grudniowego wydania miesięcznika „Finanse Komunalne”. Jego zdaniem np. w 2010 roku będą problemy z opracowaniem wspomnianych analiz wydatków na wynagrodzenia (obowiązek do 20 stycznia), ponieważ w 2009 r. wprowadzono dwie regulacje wynagrodzeń. Nie wszyscy nauczyciele w dwóch różnych latach szkolnych pracowali w jednakowym wymiarze i z takim samym stopniem awansu zawodowego, niektórzy też podnieśli swoje kwalifikacje. Zmiennych jest sporo, a interpretacja ministerstwa wymienia aż siedem grup nauczycieli, które – zdaniem resortu – mogą wystąpić w różnych jednostkach samorządu terytorialnego. Nie jest też, póki co, jednoznaczne, co należy rozumieć przez „średnioroczną strukturę zatrudnienia” – pisze dr Antoni Jeżowski. Więcej: lex.pl/czasopisma/fk/fk_12_2009.html
Opracowali: Krzysztof Sobczak i Bartosz Starczewski