Mimo opublikowania w Dzienniku Ustaw nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym likwidującej Izbę Dyscyplinarną, w środę 22 czerwca odbyło się posiedzenie. Izba ma być zlikwidowana 15 lipca br. Ale jej istnienie nadal generuje codziennie 1 mln euro kary.
Jednym z obrońców sędzi Lutostańskiej był sędzia i prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN dr Piotr Prusinowski, zaś sędzia SN Bohdan Bieniek został ustanowiony pełnomocnikiem subsydiarnym.
Niezwykłe były też okoliczności posiedzenia. Sali rozpraw pilnowała czterech policjantów i pracownicy ochrony Sądu Najwyższego. Na salę nie wpuszczono dziennikarzy, wbrew wnioskowi obrony. Odroczenie posiedzenia nastąpiło z powodu niemożności zwołania posiedzenia, które rozpoznałoby wniosek o wyłączenie sędziów. Merytorycznie więc odwołania nie zostały rozpoznane.
Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, który jako pierwszy rozpatrywał tę sprawę, umorzył postępowanie. Z tym orzeczeniem nie zgodzili się zarówno rzecznik dyscyplinarny, jak i Minister Sprawiedliwości oraz Krajowa Rada Sądownictwa i wnoszą o uchylenie tego orzeczenia.
Co to za konflikt interesów
Jak podaje Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, sędzia sądu Okręgowego w Olsztynie Dorota Lutostańska z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości sfotografowała się z grupą innych sędziów na pamiątkowym zdjęciu w koszulce z napisem „Konstytucja”.
WZÓR DOKUMENTU - Wyrok nakazowy z karą grzywny za wykroczenie z art. 63a par. 1 k.w. >>>
W listopadzie 2018 r. sędzia Dorota Lutostańska utrzymała w mocy orzeczenie sądu niższej instancji, dotyczące odmowy wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie z art. 63a par. 1 k.w. W sprawie tej obwinionymi były osoby, które zawiesiły na rzeźbach Bab Pruskich w Olsztynie koszulki z napisem „Konstytucja, Jędrek”. Sędzia Dorota Lutostańska uznała, że założenie koszulek z napisem Konstytucja na rzeźby Bab Pruskich nie było społecznie szkodliwe, zaś obwinieni chcieli w ten sposób zamanifestować swoje poglądy w debacie publicznej dotyczącej poszanowania standardów konstytucyjnych w Polsce.
Reakcja rzecznika dyscyplinarnego
Orzeczenie to spowodowało reakcję rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty, który uznał, że skoro sędzia podczas pamiątkowego zdjęcia miała na sobie koszulkę z napisem „Konstytucja”, to nie była bezstronna i nie powinna orzekać w tej sprawie. W związku z tym rzecznik sędziego Dorotę Lutostańską do złożenia pisemnego oświadczenia, w którym sędzia miała wyjaśnić, dlaczego nie złożyła żądania wyłączenia od udziału w sprawie karnej dotyczącej ubrania w koszulki z napisem „Konstytucja” rzeźb Bab Pruskich.
Zdaniem rzecznika sędzia nie powinna orzekać w tej sprawie, gdyż sama miała na sobie koszulkę z takim napisem.
Obrona sędziego SO
W obronie sędziego stanęli inni sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie, którzy w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Olsztyńskiego z 21 lutego 2019 r. wyrazili dezaprobatę dla działań zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędziego Michała Lasoty.
Sędziowie wskazali, że działania rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziego dotyczą sfery niezawisłości i nie mogą być oceniane przez rzecznika. Sędziowie okręgu olsztyńskiego w swojej uchwale stwierdzili również, że fakt założenia przez sędziego Dorotę Lutostańską koszulki z napisem „Konstytucja” stanowił jedynie symboliczny wyraz przywiązania do wartości konstytucyjnych.
Jednak - w ocenie rzecznika dyscyplinarnego taka sytuacja mogła wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego, który miał na sobie koszulkę z takim samym symbolem, który widniał na rzeźbach Bab Pruskich.
W uzasadnieniu decyzji o postawieniu zarzutów zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędzia Michał Lasota wprost stwierdził, że koszulka z napisem „Konstytucja” w sposób jednoznaczny jest związana z ruchem społecznym i politycznym. Rzecznik nie sprecyzował, o jaki ruch chodzi - wskazuje Iustitia.
Sygn. akt II DOW 22/22.
Cena promocyjna: 89 zł
|Cena regularna: 89 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 0 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.