Sławomir Broniarz, prezes ZNP na wczorajszej konferencji prasowej poświęconej problemowi likwidacji szkół powiedział "z wstępnych informacji wynika, że w tym roku z edukacyjnej mapy Polski może zniknąć prawie tysiąc szkół, małych i dużych. To oznacza, że ok. 70 tys. uczniów może stracić szkołę w swojej miejscowości".
Związek Nauczycielstwa Polskiego przeciwny jest zamykaniu szkół z powodu oszczędności. Błędne według ZNP jest postrzeganie przez samorządowców edukacji jako kosztów, a nie inwestycji.
Ponadto Związek przeciwny jest oddawaniu placówek oświatowych stowarzyszeniom, fundacjom czy osobom prawnym, gdyż tracą one wówczas swój publiczny charakter.
Jak mówi prezes Związku "Ministerstwo Edukacji Narodowej udaje, że problemu nie ma, a jeśli jest to niech samorządy, będące organami prowadzącymi szkoły, sobie z nim radzą. Apelujemy więc do Minister Edukacji o przerwanie milczenia, które traktujemy jak ciche przyzwolenie na demontaż sieci publicznych szkół i prywatyzację oświaty. Za chwilę Pani Minister Edukacji Narodowej może nie mieć nad czym sprawować pieczy!".
Związek Nauczycielstwa Polskiego zachęca do współpracy rodziców i pracowników oświaty celem wymuszenia na samorządach wycofania się z decyzji o likwidacjach szkół.
Dnia 26 stycznia 2012 r. w Sosnowcu odbędzie się manifestacja dotycząca likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych nr 1, Gimnazjum nr 15 oraz Szkoły Podstawowej nr 25. Natomiast dnia 24 lutego 2012 r. będzie miała miejsce manifestacja w Chełmnie.
 
Źródło: www.znp.edu.pl, stan z dnia 25 stycznia 2012 r.     
Oprac. Agnieszka Winiarska