Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił z pismem do Wojewody Świętokrzyskiego o podjęcie czynności nadzorczych w sprawie działania gminy Chmielnik. Obawy ZNP wzbudziły bezprawne przejęcia prowadzenia szkolnych świetlic i bibliotek przez Chmielnickie Centrum Kultury. Zdaniem ZNP przejęcia te zmierzają do likwidacji jednostek.
W piśmie skierowanym do wojewody, ZNP zwrócił uwagę, iż każda formalna procedura przekształceń organizacyjnych szkoły musi odbywać się w określony sposób. W związku z tym m.in. konieczna jest stosowna konsultacja z właściwymi podmiotami we wskazanym ustawą czasie, konsultacja ze związkami zawodowymi, a przede wszystkim przedłożenie uchwał (intencyjnej i ostatecznej) organowi nadzoru prawnego w celu zbadania ich zgodności z prawem. Zdaniem ZPP podjęcie przez organy gminy czynności faktycznych zamiast formalnych miało na celu uniemożliwienie kontroli organowi nadzoru. W opinii ZPP działania organów Gminy Chmielnik rażąco naruszają obowiązujące prawo oraz są całkowicie pozbawione podstawy prawnej, co stoi w sprzeczności z treścią zasady, określonej w art. 7 Konstytucji RP, z której wynika, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Jak organizacja pracy świetlic i bibliotek wygląda z punktu widzenia dyrektora szkoły? Zapraszamy do dyskusji na Forum "Dyrektora Szkoły"
ZNP przypomniał, iż zgodnie z treścią art. 67 ust. 1 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty(tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.) do zadań statutowych szkoły publicznej należy zapewnienie uczniom możliwość korzystania z biblioteki i świetlicy. Wskazanie statutu szkoły jako źródła obowiązku wyraźnie łączy wykonywania zadań związanych z prowadzeniem świetlicy i biblioteki ze szkołą. Jednocześnie, w opinii ZNP, nie jest możliwa realizacja tego celu statutowego szkoły przez inny podmiot, jakim jest Chmielnickie Centrum Kultury. Nie można bowiem wyzbyć się obowiązku ustawowego i jednocześnie realizować je poprzez działanie innego podmiotu. Potwierdzają to regulacje prawne rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół(Dz. U. Nr 61 poz. 624 ze zm.), które wprost stwierdzają, że to właśnie szkoła ma obowiązek zorganizować świetlicę dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole, zaś w statut szkoły określa szczegółowo organizację biblioteki szkolnej i zadania nauczyciela bibliotekarza. ZNP w swoim piśmie zwraca uwagę na art.22 ust.1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85 poz. 539 ze zm.), z którego wynika bezwzględny obowiązek prowadzenia biblioteki szkolnej.
Anna Dudrewicz
Opublikowano w Serwisie Samorządowym WKP www.samorzad.LEX.pl