Według Katarzyny Hall Minister Edukacji Narodowej "jednym z priorytetowych zadań polityki oświatowej państwa jest skuteczna edukacja zawodowa".
Dzięki prowadzonym badaniom w tym zakresie udało się wypracować zmiany, których głównym celem będzie "ułatwione uzyskiwanie wykształcenia zawodowego, uzupełnianie kwalifikacji oraz zdobywanie nowego zawodu" - o czym wspomniano na stronie ministerstwa. Cały system edukacji ma być ukierunkowany przede wszystkim na to, by absolwenci szkół zawodowych mogli w łatwy sposób zdobywać pracę.
Przyjęta nowelizacja objęła swym zasięgiem także egzaminy, które będą przeprowadzane nie tylko na zakończenie nauki, ale na różnych jej etapach. Po każdym z zakończonych etapów uczeń otrzyma świadectwo, a po zakończeniu całego cyklu kształcenia zawodowego dyplom potwierdzający uzyskane wykształcenie i zawód.
Stopniowo likwidowane będą licea i technika uzupełniające oraz licea profilowane, a znowelizowana ustawa umożliwi łączenie się szkół zawodowych w centra kształcenia zawodowego i ustawicznego.
Te i inne zmiany według stanowiska MEN mają na celu "zwiększenie skuteczności i efektywności systemu kształcenia zawodowego oraz zharmonizowania go z rynkiem pracy".
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2012 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 4 i 13 oraz art. 7 ust. 4, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: www.men.gov.pl, 9 września 2011 r.