Nauczycielowi przysługuje 15% dodatku za trudne warunki pracy za godziny faktycznie przepracowane, które jest wypłacane z dołu.
W jaki sposób należy przeliczyć 15% za wakacje?
A co z nauczycielem, który przebywał od 1 września 2009 r. do 25 czerwca 2010 r. na zwolnieniu lekarskim, czy przysługuję mu ten dodatek w wakacje?
W jakiej wysokości?

Nauczycielowi w czasie urlopu wypoczynkowego przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Dodatek za warunki pracy uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w pełnej wysokości.
Kwestie związane z ustalaniem wysokości wynagrodzenia urlopowego regulują przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.) - dalej r.u.w.n. W myśl r.u.w.n. w wynagrodzeniu urlopowym uwzględnia się m.in. dodatek za warunki pracy (§ 1 ust. 1 r.u.w.n.). Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości lub procentowo do tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu (§ 2 ust. 1 r.u.w.n.). Dodatek za warunki pracy uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w stałej wysokości - w takiej, w jakiej nauczyciel otrzymałby je, gdyby faktycznie wykonywał pracę w miesiącu - zgodnie z zasadą wynikającą z art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). Jeśli natomiast nauczyciel, który przebywał od września do czerwca na zwolnieniu lekarskim, uprawniony jest do dodatku za warunki pracy - dodatek należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym w pełnej wysokości.

Agnieszka Kosiarz