Wymiar urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy został określony w szkołach feryjnych w wymiarze 47 dni, zaś w szkołach nieferyjnych w wymiarze 35 dni roboczych.
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do nieprzerwanego wypoczynku w wymiarze co najmniej 28 dni kalendarzowych (szkoła feryjna) i 14 dni kalendarzowych (szkoła nieferyjna) w ramach urlopu wypoczynkowego obowiązującego w danym typie szkoły. W ramach urlopu wypoczynkowego dyrektor szkoły ma prawo do nieprzerwanego wypoczynku w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych.
Nauczyciel szkoły feryjnej, podejmujący pracę po raz pierwszy, nabywa prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w ostatnim dniu poprzedzającym przerwę świąteczną lub w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i kolejnych urlopów – w każdym kolejnym roku kalendarzowym. Takiemu nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 30 dni roboczych. Jeżeli jednak nawiązanie stosunku pracy w takim przypadku nastąpi w trakcie roku kalendarzowego nauczyciel uzyska prawo do urlopu proporcjonalnego do okresu przepracowanego, zgodnie z przepisami k.p.
Zwrócić należy jednak uwagę, że specyfika ruchu kadrowego w szkołach powoduje, że każde zatrudnienie nawiązywane jest „w trakcie roku kalendarzowego" – nawet to, które następuje zgodnie z organizacją roku szkolnego, a więc z dniem 1 września. Zatem każdy nauczyciel podejmujący pracę po raz pierwszy, zatrudniony od 1 września – a więc w trakcie roku kalendarzowego, uzyska prawo do urlopu proporcjonalnego, liczonego od wymiaru 30 dniowego.
Wymiar urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze zajęć ustala się proporcjonalnie do obowiązkowego wymiaru zajęć, biorąc za podstawę ogólny wymiar urlopu wypoczynkowego (tj. 47 lub 35 dni). Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
 
Przykład
½ etatu x 47 dni urlopu wypoczynkowego = 23,5 dnia ~ po zaokrągleniu w górę - 24 dni urlopu wypoczynkowego

 
W dotychczasowym stanie prawnym istniał problem dotyczący ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawcze jednocześnie w szkołach feryjnych i nieferyjnych.

Zmiany będą jednym z głównych tematów Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, której pierwszy zjazd odbędzie się już 22 stycznia 2014 r. w Warszawie>> @page_break@

W projekcie nowelizacji zawarto zasadę, że dla nauczycieli realizujących swoje obowiązki w szkołach feryjnych i nieferyjnych, wymiar urlopu wypoczynkowego stanowić będzie sumę wyników obejmujących proporcję występującą między ilością godzin zajęć zrealizowanych w szkole (feryjnej/nieferyjnej), a wymiarem urlopu wypoczynkowego obowiązującego dla danej szkoły (feryjnej/nieferyjnej).
 
Przykład
½ etatu w szkole feryjnej = ½ z 47 dni urlopu wypoczynkowego = 23,5 dni urlopu wypoczynkowego
½ etatu w szkole nieferyjnej = ½ z 35 dni urlopu wypoczynkowego = 17,5 dni urlopu wypoczynkowego
23,5 + 17,5 = 41 dni urlopu wypoczynkowego

 
W przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, nauczyciel ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z k.p. Oznaczać to będzie, że nowelizacja odsyła w zasadniczej części do zastosowania normy art. 1551 § 1 pkt 1 i 2 k.p. Na tej podstawie nauczycielowi będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, (chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze). Natomiast u kolejnego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego lub proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Proporcjonalny urlop wypoczynkowy występować będzie również w sytuacji, gdy nauczyciel powróci do pracy po trwającym co najmniej miesiąc okresie urlopu bezpłatnego, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności, nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy czy urlopu dla poratowania zdrowia. W takiej sytuacji wymiar urlopu wypoczynkowego obniża się o okres nieprzepracowany w danym roku kalendarzowym.

Zmiany będą jednym z głównych tematów Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, której pierwszy zjazd odbędzie się już 22 stycznia 2014 r. w Warszawie>>

Polecamy: Ekspert: zmiany w Karcie spowodują problemy z urlopami w 2014 r.