Nauczycielka zatrudniona na zastępstwo do 31 sierpnia 2016 r. przyniosła zaświadczenie lekarskie z 28 lipca 2016 r., że jest w 9 tygodniu ciąży. Czy należy tej pracownicy przedłużyć umowę do dnia porodu?
Magdalena Fota wyjaśnia:
Nauczyciel może zostać zatrudniony - w przypadku potrzeby zastępstwa nieobecnego nauczyciela - na podstawie umowy o pracę na czas określony zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191, z późn. zm.). Jest to zatrudnienie w czasie usprawiedliwionej nieobecności tego pracownika. Rozwiązanie takiej umowy następuje z powodu upływu terminu, na jaki została zawarta, tj. powrotu do pracy nieobecnego pracownika. Następuje to także, gdy z pracownikiem zastępowanym zostanie rozwiązana umowa o pracę. Odpada wtedy podstawa prawna uzasadniająca trwanie takiej umowy. Reasumując, umowa na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności powinna trwać w zależności od potrzeby zastępowania osoby nieobecnej w pracy.
Umowa zawarta „na zastępstwo” z pracownicą w ciąży nie podlega takiej samej ochronie, jak w przypadku innych umów. Do umowy tej nie stosuje się bowiem zasady, zgodnie z którą jeśli umowa na czas określony uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, to ulega (z mocy samego prawa) przedłużeniu do dnia porodu. Wprost stanowi o tym art. 177 § 31 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502), wykluczając przypadek umowy zawartej w celu zastępstwa nieobecnego pracownika. A zatem umowa zawarta „na zastępstwo” z nauczycielką będącą w ciąży nie ulega przedłużeniu. Jeśli zastępowany nauczyciel wraca do pracy z dniem 1 września 2016 r., to umowa nauczyciela zastępującego kończy się z upływem dnia 31 sierpnia 2016 r.
Więcej: Serwis Prawo Oświatowe>>