Ile godzin opieki nad dzieckiem wykorzystał nauczyciel, który w dniu jej wykorzystania powinien prowadzić dwie godziny zajęć lekcyjnych?
Odpowiedź
Nauczyciel może wykorzystać jedną lub więcej godzin opieki nad dzieckiem w danym dniu.
Zgodnie z art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p., pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin (co umożliwia korzystanie z opieki przez części dni) albo 2 dni roboczych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia od pracy w dniach albo godzinach decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Przepisy k.p. nie nakładają na pracownika obowiązku (zaś pracodawcy nie udziela uprawnienia) uzyskania zgody na konkretny termin zwolnienia od pracy. Do pracownika należy wybór terminów (w tym także godzin) opieki. Dyrektor powinien udzielić zwolnienia od pracy w terminie wskazanym przez swojego pracownika. Nauczyciel może więc chcieć wykorzystywać opiekę nad dzieckiem zarówno w godzinach zajęć dydaktycznych (wszystkich lub niektórych w danym dniu), jak i w pozostałych godzinach, kiedy realizuje inne obowiązki pracownicze zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 w zw. z art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN. Przykładowo nauczyciel zatrudniony na pełen etat bez godzin ponadwymiarowych może wykorzystać od 1 do 8 godzin w jednym dniu, bez względu na liczbę godzin dydaktycznych w ramach pensum przypadających do przepracowania w tym dniu. Nauczyciel, który w danym dniu ma przydzielone 3 godziny dydaktyczne, w tym jedno "okienko", może chcieć wybrać od 1 do 4 lub nawet 8 godzin w danym dniu. Zwolnienie od pracy powinno zostać udzielone zgodnie z żądaniem nauczyciela co do liczby i terminu godzin.
Szkoły wciąż nie wiedzą, ile godzin zwolnienia przysługuje na opiekę nad dzieckiem>>
Gdyby nauczyciel wnosił o 3 godziny opieki, tyle należy jemu udzielić. Dyrektor może natomiast w takim przypadku zobowiązać nauczyciela do realizowania na terenie jednostki oświatowej w czasie "okienka" pracy w zakresie zadań i czynności innych niż dydaktyczne.
Nauczyciela, który nie precyzuje, z ilu godzin opieki zamierza skorzystać w danym dniu, należy wezwać do uzupełnienia wniosku. Jest to konieczne do prawidłowego rozliczania opieki w karcie ewidencji czasu pracy, którą się wypełnia dla nauczycieli szkół feryjnych i nieferyjnych m.in. w zakresie wykorzystywanych zwolnień od pracy (należy do nich opieka z art. 188 k.p.), zgodnie z § 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 sierpnia 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Do karty ewidencji czasu pracy załącza się wnioski pracowników dotyczące udzielania zwolnień od pracy.
MEN wyjaśnia, jak rozliczać nauczycielowi godziny opieki nad dzieckiem>>