MEN chce zmienić system zbierania danych, poinformowała wiceminister edukacji Lila Jaroń 6.01. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji i Młodzieży. Trwają prace nad projektem nowej ustawy o Systemie Informacji Oświatowej.
Obecny system działa od 2005 r. i gromadzi zbiory danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych (m.in. ich wyposażeniu), uczniach, słuchaczach, absolwentach oraz nauczycielach, wychowawcach (ich wykształceniu, wieku, rodzaju zatrudnienia, itd.). Dane pokazują stan w dniu sporządzania spisu: na 31 marca i 30 września, nie ma możliwości uzyskiwania aktualnych w danym momencie danych.  Inne wady obecnego systemu to m.in. brak modułu analitycznego, co uniemożliwia zainteresowanym podmiotom, głównie samorządom, korzystanie z wybranych danych zgromadzonych w systemie.
Jak poinformowała Jaroń, podstawą nowego systemu ma być rejestr wszystkich szkół i placówek oświatowych, co zapewni kompletność danych. Nowością będzie zbieranie spersonalizowanych danych o uczniach, w systemie znajdą się m.in. informacje o spełnianiu obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, wyniki egzaminów zewnętrznych, informacje o liczbie i rodzaju orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącej ucznia, np. o konieczności nauczania indywidualnego, specjalnego dla dzieci o różnym rodzaju niepełnosprawności.
Według Jaroń, dane te będą spersonalizowane tylko na poziomie zbierania danych. Będzie miał w nie wgląd tylko dyrektor szkoły i okręgowe komisje egzaminacyjne, którzy już teraz mają do nich dostęp. Na potrzeby systemu personalizowanie danych jest potrzebne po to, by uniknąć sytuacji, że ten sam uczeń jest liczony kilka razy lub nie jest liczony w ogóle
Obecnie w konsultacjach międzyresortowych i społecznych są założenia do projektu ustawy. MEN chce, by nowy system zbierania danych obowiązywał już w 2011 roku.
 
Źródło: Serwis Nauka w Polsce, 7.01.2010 r.