"Przejęcie steru kujawsko-pomorskiej oświaty następuje w bardzo ważnym, ale też ciekawym czasie, bowiem 4 marca ruszyła ogólnokrajowa debata na temat kondycji edukacji w kraju. Ta debata będzie prowadzona do 27 czerwca, kiedy zostanie podsumowana w naszym województwie, w Toruniu" - powiedział Gralik na konferencji prasowej.
Nowy kurator zaznaczył, że wcześniej debaty będą prowadzone we wszystkich województwach. Jedna z nich obędzie się 26 kwietnia w Bydgoszczy i będzie poświęcona szkolnictwu zawodowemu. Jak zauważył, Bydgoszcz "wyróżnia się na tle innych miast w kraju jeśli chodzi o dbałość o szkolnictwo zawodowe". Podkreślił, że obecnie prawie 60 proc. uczniów gimnazjów trafia tu do szkół zawodowych, co jest ewenementem w skali kraju, gdyż z reguły większość młodzieży wybiera licea ogólnokształcące.
Kurator przyznał, że swe zamierzenia będzie musiał dostosować do możliwości, wynikających m.in. z obowiązującego prawa. "Bardzo chciałbym, a jest to również zadanie dla ministerstwa, żeby złagodzić trochę ewaluacje i kontrole z czego słynie kuratorium, a zacząć wspomaganie, ale w tej chwili nie pozwala na to prawo. Naprawdę chciałbym dołożyć wszelkich starań żeby wspomagać nauczycieli i dyrektorów szkół w wykonywaniu ich pracy" - mówił Gralik.
Zapowiedział, że będzie stawiał duże wymagania dyrektorom szkół pod względem prowadzenia przez nich nadzoru pedagogicznego, w tym podejścia do hospitacji zajęć. Powiedział też, że jego priorytetem będą działania na rzecz poprawy efektów nauczania, gdyż wyniki egzaminów i sprawdzianów uczniów gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z woj. kujawsko-pomorskiego należą do najgorszych w kraju. Chciałby także powołać delegaturę kuratorium w Grudziądzu (obecnie istnieją w Toruniu i Włocławku), a może również odziały kuratorium w Inowrocławiu i Tucholi.
Kurator został powołany - na wniosek wojewody - przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską. Wcześniej wygrał konkurs, do którego zgłosiło się pięć osób, ale dwie nie spełniały wymogów formalnych.
Gralik jest anglistą. Od 1986 r. był nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Bydgoszczy, a od 2003 r. był również związany z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy, gdzie zajmował stanowisko kierownika Studium Języków Obcych. Od 1988 r. był radnym Bydgoszczy, ostatnio przewodniczył klubowi radnych PiS. Bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora w 2011 i 2015 r., a także o fotel prezydenta Bydgoszczy w 2014 r. W listopadzie znalazł się wśród kilku kandydatów na wojewodę kujawsko-pomorskiego, których lokalne władze PiS zaproponowały kierownictwu partii. Jednak wojewodą został Bogdanowicz.
Gralik do końca roku akademickiego pozostanie wykładowcą Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, w weekendy będzie prowadził zajęcia na studiach niestacjonarnych. (PAP)
Instytut Jagielloński: rządowy podręcznik obniża jakość nauczania>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
|