Czy szkoła podstawowa ma obowiązek przechowywania prac pisemnych uczniów?
Jeśli tak, to jak długo powinny one być przechowywane w szkole?
Rodzic prosi o oddawanie prac do domu, by mieć możliwość uzupełnienia na bieżąco z dzieckiem braków. Obecnie prace są udostępniane rodzicom w czasie zebrań z rodzicami, podczas "dni otwartych" i po wcześniejszym umówieniu się z nauczycielem. Uczeń ma także możliwość zrobienia zdjęcia swojej pracy.

Jeżeli w danej szkole zostało przykładowo ustalone, że rodzicom udostępnia się kopie prac pisemnych, to w mojej ocenie nauczyciele powinni przetrzymywać oryginały tych prac do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia danego roku kalendarzowego.
 
Uzasadnienie
W art. 44e ust. 4-7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. zostało określone, że sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia, w tym szkoły podstawowej są udostępniane uczniowi i jego rodzicom. Natomiast na wniosek ucznia lub jego rodziców udostępniana do wglądu jest jedynie dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, zastrzeżeń oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia. Sposób udostępniania tych prac musi określać statut szkoły. Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, szkoły były zobowiązane do dostosowania swoich statutów do nowych przepisów w terminie do dnia 1 września 2015 r.
W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami, jak należy stosować nowe przepisy, Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało na swojej stronie internetowej wyjaśnienie w tej sprawie, z którego wynika, że obecnie: "uczeń i jego rodzice nie muszą zwracać się do nauczyciela z wnioskiem o udostępnienie pracy (tak stanowiły dotychczasowe przepisy). Nauczyciel ma obowiązek udostępnić sprawdzone i ocenione bieżące prace pisemne.

Nie można żądać opłaty za dostęp do e-dziennika>>

Uzyskanie sprawdzonej pracy pisemnej jest również wyrazem prawa ucznia i jego rodzica do bezpośredniego dostępu do informacji o postępach w nauce lub ich braku, wskazującej nad czym uczeń musi popracować, aby uzupełnić te braki lub rozwinąć swoje umiejętności. Jednocześnie art. 44e ust. 7 u.s.o. wskazuje, że szkoła musi określić w swoim statucie sposób tego udostępniania. Przy wyborze sposobu udostępniania sprawdzonych prac, szkoła powinna wziąć pod uwagę realne możliwości szybkiego otrzymania przez ucznia i jego rodziców danej pracy, np.: przekazanie zainteresowanym oryginału pracy lub jego kopii, udostępnienie pracy do domu z prośbą o zwrot pracy podpisanej przez rodziców itd. Udostępnianie prac do wglądu tylko na terenie szkoły (np. w czasie organizowanych przez szkołę spotkań z rodzicami) nie spełnia warunku swobodnego dostępu rodziców ucznia do informacji o postępach i trudnościach w nauce ich dziecka. Ważne jest aby określony przez szkołę sposób udostępniania sprawdzonych prac był w pełni akceptowany przez uczniów i ich rodziców, jako pełnoprawnych uczestników procesu kształcenia."
Zatem mając powyższe na uwadze, należy uznać, że jeżeli statucie tej szkoły zostało zawarte, że prace są udostępniane rodzicom w czasie zebrań z rodzicami, podczas "dni otwartych" i po wcześniejszym umówieniu się z nauczycielem (ale nie tylko do wglądu), to w mojej ocenie rodzic nie może żądać od szkoły, aby nauczyciele oddawali prace pisemne do domu na bieżąco. Aby tak można było robić, musi zostać w tym zakresie zmieniony statut szkoły. Jeżeli w danej szkole zostało przykładowo ustalone, że rodzicom udostępnia się kopie prac pisemnych, to w mojej ocenie nauczyciele powinni przetrzymywać oryginały tych prac do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia danego roku kalendarzowego.

Nauczyciel ma obowiązek udostępnić rodzicom sprawdzoną klasówkę>>

Dowiedz się więcej z książki
Ochrona danych osobowych w szkole i przedszkolu. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł