Nauczycielowi zatrudnionemu od 1 września 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. wypłacono ekwiwalent urlopowy za 42 dni urlopu (5,6 x 10 - 14 dni ferii = 42 dni).
Czy w świadectwie pracy należy wpisać dni urlopu za cały okres zatrudnienia (42 dni) czy tylko za okres od 1 stycznia do 30 czerwca (20 dni), czyli z roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy?
Tak. W świadectwie pracy należy umieścić informację o wykorzystanym urlopie wypoczynkowym przez pracownika oraz liczbie dni wypłaconego ekwiwalentu.
Uzasadnienie
W myśl § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 z późn. zm.) - dalej r.s.t.ś.p., w świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, w tym dotyczące m.in. urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Wprawdzie przepisy rozporządzenia nie nakazują wprost obowiązku wskazania w świadectwie pracy informacji o wypłaconym ekwiwalencie pieniężnym za urlop wypoczynkowy, ale w piśmiennictwie uznaje się, iż taka informacja powinna zostać zamieszczona w świadectwie pracy. Zgodnie z treścią załącznika do rozporządzenia informację o urlopie wypoczynkowym umieszcza się w pkt 4-1. Odpowiednio zatem w tym punkcie należy wskazać liczbę dni urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez nauczyciela zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), w tym liczbę dni, za które został wypłacony ekwiwalent np. wykorzystał 56 dni urlopu wypoczynkowego, w tym za 42 dni został wypłacony ekwiwalent pieniężny. Informacja ta ma być przede wszystkim czytelna dla pracownika i kolejnego pracodawcy. A w zasadzie w przypadku nauczyciela będzie istotna tylko dla pracodawcy w przypadku zatrudnienia w placówce feryjnej w danym roku szkolnym. Natomiast z tytułu zatrudnienia w innym niż placówka oświatowa zakładzie pracy (lub placówka nieferyjna) i tak urlop wypoczynkowy będzie przysługiwał pracownikowi na podstawie odrębnych przepisów – w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.
Informacja o ekwiwalencie urlopowym powinna znaleźć się w świadectwie pracy nauczyciela
W świadectwie pracy należy umieścić informację o wykorzystanym urlopie wypoczynkowym przez pracownika oraz liczbie dni wypłaconego ekwiwalentu.