Arkusze egzaminacyjne próbnej matury z matematyki, jako dokumentacja unijnego projektu, będą musiały być przechowywane przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne do 2020 roku. Jest to wymóg Unii Europejskiej, który musi być spełniony ponieważ próbna matura była finansowana ze środków unijnych ramach projektu „Pilotaż nowych egzaminów maturalnych i eksternistycznych” finansowanego przez UE. Projekt kosztował ponad 113 mln zł.
Arkusze maturalne normalnie niszczone są po upływie sześciu miesięcy od egzaminu.
Zdaniem dyrektora CKE, Krzysztofa Konarzewskiego, OKE nie muszą magazynować arkuszy, wystarczą karty odpowiedzi. One będą dowodem, że uczeń odbył egzamin przygotowany za unijne pieniądze. Komisje szukają teraz pomieszczeń na dokumentację lub firm, które zajmują się archiwizacją. Szef CKE zapewnia, że koszty magazynowania także pokrywa Unia. Przyznaje jednak, że nie zapewniono pieniędzy na zwrot arkuszy uczniom.
Dyrektor Konarzewski przekonuje, że arkusz uczniom jest „do niczego niepotrzebny”: – Nie rozumiem, skąd nagle taka histeria, jakby te arkusze miały moc talizmanu. Podamy klucz rozwiązań. Jeśli uczeń pamięta, jak wykonał zadanie, to będzie wiedział, gdzie popełnił błąd. A jeśli nie pamięta, to wykona zadanie jeszcze raz.
 
Źródło: Rzeczpospolita, 4.12.2009 r.