Jesteśmy szkołą niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Prowadzimy liceum ogólnokształcące dla młodzieży.
Jak powinna wyglądać opinia wydana przez lekarza, na podstawie której dyrektor szkoły może zwolnić ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych w ramach wychowania fizycznego, zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych - dalej r.s.w.s.o.?
Jakie działania powinien podjąć nauczyciel uczący wychowania fizycznego oraz dyrektor szkoły w związku z taką opinią?

 
Odpowiedź
Takie opinie lekarskie mogą być sporządzone w różny sposób, gdyż przepisy nie określają ich wzoru.
 
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., szkoła niepubliczna może uzyskać uprawnienia szkoły publicznej, jeżeli m.in. stosuje zasady klasyfikowania i promowania uczniów, o których mowa w rozdziale 3a u.s.o. Natomiast z rozdziału 3a u.s.o., a konkretnie z art. 44zb pkt 2 u.s.o. wynika, że szczegółowe warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych, w tym rodzaje obowiązkowych zajęć edukacyjnych, z których realizacji uczeń może być zwolniony, przypadki, w których to zwolnienie może nastąpić, rodzaje dokumentów będących podstawą zwolnienia oraz tryb i okres zwolnienia, uwzględniając indywidualne możliwości psychofizyczne ucznia, specyfikę danych zajęć edukacyjnych oraz celowość realizacji przez ucznia niektórych treści nauczania, określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Aktem prawnym z tego zakresu, który będzie obowiązywał od 1 września 2015 r., będzie r.s.w.s.o. W § 5 ust. 1 r.s.w.s.o. zostało zawarte, że dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

Minister edukacji: oceny z wf często zniechęcają do ćwiczeń>>

Należy zauważyć, że jest to nowy przepis, gdyż do tej pory dyrektor szkoły mógł jedynie całkowicie zwolnić ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego. Natomiast od 1 września 2015 r. dyrektor szkoły będzie również mógł zwolnić ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na tych zajęciach. Nie zmienił się jednak rodzaj dokumentu będący podstawą takiego zwolnienia i w dalszym ciągu będzie to opinia lekarza, z tym, że w takim przypadku o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia danych ćwiczeń. Niestety dyrektorzy szkół mogą otrzymywać takie opinie lekarskie sporządzone w różny sposób. Wynika to z tego, że rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania nie określa wzoru takiej opinii. Niemniej taka opinia powinna przede wszystkim umożliwiać identyfikację ucznia oraz osoby sporządzającej dokument, być opatrzona datą sporządzenia, a także określać rodzaj ćwiczeń, z których uczeń jest zwolniony. Dyrektor szkoły po otrzymaniu od rodziców/słuchacza wniosku o zwolnienie z załączoną opinią lekarza powinien wystawić pisemną decyzję o zwolnieniu, z którą powinien zapoznać nauczyciela wychowania fizycznego. Potwierdzeniem zapoznania się nauczyciela z taką dokumentacją będzie np. złożenie podpisu wraz z adnotacją "zapoznałem się". Jest to bardzo istotne, gdyż tylko w ten sposób dyrektor szkoły będzie mógł wykazać, że zobowiązał nauczyciela do realizacji jego decyzji o zwolnieniu ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego.

Co nas czeka we wrześniu? - kalendarium zmian w prawie oświatowym 2015/2016>>