"Tak jak potrzebujesz powietrza, wody i pożywienia, tak samo potrzebujesz edukacji" - dr Madhav Chavan.
Laureatem tegorocznej nagrody WISE za osiągnięcia w dziedzinie edukacji został dr Madhav Chavan, były wykładowca chemii, który opracował prosty sposób na to, by jak najmniejszym kosztem umożliwić kształcenie milionom ludzi oraz nauczyć ich czytania i pisania. Nazwisko zdobywcy tej nagrody ogłoszono na plenerowej sesji otwarcia podczas czwartego światowego szczytu edukacyjnego - World Innovation Summit for Education (WISE) - który odbył się w Doha (Katar), w obecności przeszło 1 200 twórców inicjatyw z ponad 100 krajów, w tym przedstawicieli sektorów: przedsiębiorczości społecznej, biznesu, władz, mediów i edukacji.
W 1986 r., po uzyskaniu tytułu doktora w USA, Chavan powrócił do Indii, aby prowadzić wykłady z chemii na Uniwersytecie w Bombaju. Ponieważ poruszył go los biednych ludzi w tym mieście, wykorzystał swoją wiedzę naukową do opracowania genialnego w swej prostocie rozwiązania.
Widząc, że główną przeszkodą na drodze do szybkiego rozwoju Indii są kwestie edukacyjne, Chavan stwierdził, że należy podjąć działania, które szybko przyniosą konkretne rezultaty. Od samego początku opierając się na współpracy, połączył siły z UNICEF-em oraz władzami miasta po to, by "zapewnić każdemu dziecku naukę w szkole i odpowiedni poziom kształcenia".
Chavan wykorzystał swoje zamiłowanie do sprawiedliwości społecznej i zainicjował misję, której ogólnym celem było uzyskanie jak najlepszych rezultatów możliwie najniższym kosztem. Dzięki zaangażowaniu podstawowych organów władz, firm i wolontariuszy, osiągnięto znakomite wyniki w nauczaniu czytania i pisania dzieci ze slumsów Bombaju. Ta metoda działania z łatwością zaliczyła testy pod kątem skalowalności oraz możliwości powielania i szybko znalazła zastosowanie w innych częściach kraju.
Dzisiaj misja ta obejmuje swym zasięgiem 17 spośród 28 stanów w Indiach, zaś Pratham, czyli organizacja, której Chavan jest współzałożycielem oraz prezesem zarządu, stanowi największy pozarządowy podmiot zapewniający kształcenie w zakresie podstawowych umiejętności czytania, pisania i liczenia dla dzieci z indyjskich środowisk wykluczonych społecznie. Programy Pratham uwzględniają kształcenie przedszkolne, wsparcie dla dzieci uczących się zarówno w szkołach, jak i poza nimi, kursy obsługi komputera, szkolenia zawodowe oraz specjalne programy dla dzieci wymagających szczególnej ochrony i dzieci pracujących.
Jak wskazują niezależne badania, dzieci uczestniczące w programach Pratham efektywniej, niż inne dzieci w tej grupie wiekowej, przyswajają wiedzę na poziomie szkoły podstawowej, a także uczą się szybciej niż ich rówieśnicy.
Metoda naukowa Chavana obejmuje również monitoring i ocenę. Przy wsparciu wolontariuszy z całych Indii, doroczny raport na temat stanu edukacji (Annual Status of Education Report - ASER) opracowany przez Pratham, bada parametry jakościowe i ilościowe, m.in.: liczbę uczniów zapisanych do szkół, stan obiektów edukacyjnych oraz wyniki nauczania. Model ten został już wdrożony w wielu państwach Azji i Afryki.
Nagrodę WISE ustanowiono w roku 2010, aby wyróżnić daną osobę lub zespół ludzi za wybitne, światowej klasy osiągnięcia w dziedzinie edukacji. Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 500 000 USD oraz złoty medal wybity specjalnie na tę okazję.
Źródło: World Innovation Summit for Education (WISE)