Porozumienie w sprawie określenia punktu styku granic państwowych. Wilno.2005.10.27.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Federacji Rosyjskiej i Rządem Republiki Litewskiej w sprawie określenia punktu styku granic państwowych,
podpisane w Wilnie dnia 27 października 2005 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Rząd Federacji Rosyjskiej i Rząd Republiki Litewskiej, zwane dalej "Stronami",

kierując się zasadami poszanowania suwerenności, nienaruszalności granic i integralności terytorialnej państw,

pragnąc określenia miejsca położenia punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Republiki Litewskiej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Punkt styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Republiki Litewskiej, zwany dalej "punktem styku granic", jest zgodny ze środkiem znaku granicznego nr 1987, określonego na podstawie Umowy między Rzecząpospolitą Polską i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o polsko-radzieckiej granicy państwowej, podpisanej w Moskwie dnia 16 sierpnia 1945 roku, dokumentów demarkacyjnych polsko-radzieckiej granicy państwowej przyjętych w późniejszym okresie, Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o wspólnej granicy państwowej, stosunkach prawnych na niej obowiązujących oraz o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych, podpisanej w Wilnie dnia 5 marca 1996 roku, oraz Umowy między Federacją Rosyjską a Republiką Litewską o rosyjsko-litewskiej granicy państwowej, podpisanej w Moskwie dnia 24 października 1997 roku.
2.
Każda ze Stron zaznacza miejsce położenia punktu styku granic na wydanej przez nią Mapie rejonu punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Republiki Litewskiej w skali 1:10.000, która podpisana przez Strony stanowi integralną część niniejszego Porozumienia.
3.
Strony osadzają w punkcie styku granic znak graniczny o nazwie "Wisztyniec" ("Wisztyniec", "Vištytis"), zwany dalej "znakiem granicznym".
Artykuł  2

Dla oznaczenia w terenie punktu styku granic Strony powołują wspólną komisję, w celu określenia wyglądu zewnętrznego, formy i rozmiarów znaku granicznego, stabilizacji i sporządzenia odpowiednich dokumentów demarkacyjnych.

Artykuł  3
1.
Strony, sprzyjając sobie wzajemnie, podejmują niezbędne środki w celu utrzymania znaku granicznego tak, aby nie dopuścić do jego przemieszczenia, uszkodzenia lub zaginięcia.
2.
Strony nie podejmą jednostronnego osadzania jakichkolwiek innych znaków, oznaczających punkt styku granic.
3.
Jeśli jedna ze Stron ujawni, że znak graniczny lub jego elementy są przesunięte, uszkodzone lub zaginęły, niezwłocznie powiadamia o powyższym pozostałe Strony.
4.
Każda ze Stron podejmuje środki w celu utrzymania i remontowania części znaku granicznego, znajdującej się na terytorium jej państwa, zgodnie z dokumentami demarkacyjnymi, wymienionymi w artykule 2 niniejszego Porozumienia.
5.
Strony w związku z remontem lub odtworzeniem znaku granicznego sporządzają wspólny dokument w trzech egzemplarzach, każdy w językach polskim, rosyjskim i litewskim oraz załączają go do dokumentów demarkacyjnych.
Artykuł  4

Wszelkie kwestie wynikające między Stronami, dotyczące stosowania postanowień niniejszego Porozumienia, będą rozstrzygane drogą negocjacji, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego.

Artykuł  5

Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie w dniu wymiany not stwierdzających wykonanie przez każdą ze Stron niezbędnych procedur wewnątrzpaństwowych.

Niniejsze Porozumienie sporządzono w Wilnie dnia 27 października 2005 roku w trzech egzemplarzach, każdy w językach polskim, rosyjskim i litewskim, przy czym wszystkie trzy teksty mają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIK 

MAPA REJONU PUNKTU STYKU GRANIC PAŃSTWOWYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, FEDERACJI ROSYJSKIEJ I REPUBLIKI LITEWSKIEJ

wzór

Załącznik 

TABELA RÓŻNIC W ZNAKACH UMOWNYCH I TERMINACH STOSOWANYCH PRZEZ STRONY

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024