united kingdom
ukraine

Porozumienie w sprawie określenia punktu styku granic państwowych. Wilno.2005.10.27.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Federacji Rosyjskiej i Rządem Republiki Litewskiej w sprawie określenia punktu styku granic państwowych,
podpisane w Wilnie dnia 27 października 2005 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Rząd Federacji Rosyjskiej i Rząd Republiki Litewskiej, zwane dalej "Stronami",

kierując się zasadami poszanowania suwerenności, nienaruszalności granic i integralności terytorialnej państw,

pragnąc określenia miejsca położenia punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Republiki Litewskiej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Punkt styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Republiki Litewskiej, zwany dalej "punktem styku granic", jest zgodny ze środkiem znaku granicznego nr 1987, określonego na podstawie Umowy między Rzecząpospolitą Polską i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o polsko-radzieckiej granicy państwowej, podpisanej w Moskwie dnia 16 sierpnia 1945 roku, dokumentów demarkacyjnych polsko-radzieckiej granicy państwowej przyjętych w późniejszym okresie, Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o wspólnej granicy państwowej, stosunkach prawnych na niej obowiązujących oraz o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych, podpisanej w Wilnie dnia 5 marca 1996 roku, oraz Umowy między Federacją Rosyjską a Republiką Litewską o rosyjsko-litewskiej granicy państwowej, podpisanej w Moskwie dnia 24 października 1997 roku.
2.
Każda ze Stron zaznacza miejsce położenia punktu styku granic na wydanej przez nią Mapie rejonu punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Republiki Litewskiej w skali 1:10.000, która podpisana przez Strony stanowi integralną część niniejszego Porozumienia.
3.
Strony osadzają w punkcie styku granic znak graniczny o nazwie "Wisztyniec" ("Wisztyniec", "Vištytis"), zwany dalej "znakiem granicznym".
Artykuł  2

Dla oznaczenia w terenie punktu styku granic Strony powołują wspólną komisję, w celu określenia wyglądu zewnętrznego, formy i rozmiarów znaku granicznego, stabilizacji i sporządzenia odpowiednich dokumentów demarkacyjnych.

Artykuł  3
1.
Strony, sprzyjając sobie wzajemnie, podejmują niezbędne środki w celu utrzymania znaku granicznego tak, aby nie dopuścić do jego przemieszczenia, uszkodzenia lub zaginięcia.
2.
Strony nie podejmą jednostronnego osadzania jakichkolwiek innych znaków, oznaczających punkt styku granic.
3.
Jeśli jedna ze Stron ujawni, że znak graniczny lub jego elementy są przesunięte, uszkodzone lub zaginęły, niezwłocznie powiadamia o powyższym pozostałe Strony.
4.
Każda ze Stron podejmuje środki w celu utrzymania i remontowania części znaku granicznego, znajdującej się na terytorium jej państwa, zgodnie z dokumentami demarkacyjnymi, wymienionymi w artykule 2 niniejszego Porozumienia.
5.
Strony w związku z remontem lub odtworzeniem znaku granicznego sporządzają wspólny dokument w trzech egzemplarzach, każdy w językach polskim, rosyjskim i litewskim oraz załączają go do dokumentów demarkacyjnych.
Artykuł  4

Wszelkie kwestie wynikające między Stronami, dotyczące stosowania postanowień niniejszego Porozumienia, będą rozstrzygane drogą negocjacji, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego.

Artykuł  5

Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie w dniu wymiany not stwierdzających wykonanie przez każdą ze Stron niezbędnych procedur wewnątrzpaństwowych.

Niniejsze Porozumienie sporządzono w Wilnie dnia 27 października 2005 roku w trzech egzemplarzach, każdy w językach polskim, rosyjskim i litewskim, przy czym wszystkie trzy teksty mają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIK 

MAPA REJONU PUNKTU STYKU GRANIC PAŃSTWOWYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, FEDERACJI ROSYJSKIEJ I REPUBLIKI LITEWSKIEJ

wzór

Załącznik 

TABELA RÓŻNIC W ZNAKACH UMOWNYCH I TERMINACH STOSOWANYCH PRZEZ STRONY

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.80.851

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Porozumienie w sprawie określenia punktu styku granic państwowych. Wilno.2005.10.27.
Data aktu: 27/10/2005
Data ogłoszenia: 31/10/2007
Data wejścia w życie: 20/07/2006