Uczczenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pierwszej rocznicy "pomarańczowej rewolucji".

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 23 listopada 2005 r.
w sprawie uczczenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pierwszej rocznicy "pomarańczowej rewolucji"

Rok po pamiętnych wydarzeniach, które przejdą do historii jako "pomarańczowa rewolucja", Sejm Rzeczypospolitej Polskiej łączy się duchowo z dzielnym Narodem Ukraińskim.
To w tamtych dniach, gdy na Placu Niepodległości w Kijowie gromadziły się tłumy mieszkańców, Naród Ukraiński zademonstrował ówczesnej władzy i całemu światu niezłomną wolę walki o praworządność, demokrację i uczciwość w życiu publicznym. Ten zryw będzie się zawsze Polakom kojarzyć z bliskim nam Sierpniem 1980 roku, a także z pokojowymi przemianami rozpoczętymi w roku 1989 oraz naszymi ówczesnymi marzeniami o wartościach europejskich. Wspominając wydarzenia na Ukrainie z uznaniem przyjmujemy zaangażowanie społeczności międzynarodowej i postawę wszystkich ludzi dobrej woli z wielu państw świata, którzy biorąc udział jako obserwatorzy w ukraińskich wyborach przyczynili się do zwycięstwa prawdy i demokracji.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża satysfakcję, iż polskie poparcie dla ukraińskiej rewolucji, przyczyniło się również do poprawy stosunków sąsiedzkich między naszymi państwami i stworzyło szansę na wspólne budowanie lepszej przyszłości naszych narodów.

Ustanowione dekretem prezydenta Wiktora Juszczenki święto państwowe przypadające na dzień 22 listopada jako Dzień Wolności, na zawsze upamiętniać będzie tamte wydarzenia.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej życzy Narodowi Ukraińskiemu w pierwszą rocznicę "pomarańczowej rewolucji" wytrwałości w budowaniu niepodległego, praworządnego i demokratycznego państwa oraz pomyślnego rozwoju gospodarczego Ukrainy.

Zmiany w prawie

Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2005.76.1060

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uczczenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pierwszej rocznicy "pomarańczowej rewolucji".
Data aktu: 23/11/2005
Data ogłoszenia: 29/11/2005