Mongolia-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki. Warszawa.1999.12.09.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki,
sporządzona w Warszawie dnia 9 grudnia 1999 r.

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Mongolii, zwane dalej Stronami,

pragnąc przyczyniać się do dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki między obu krajami,

przekonane, że współpraca taka sprzyja lepszemu zrozumieniu i poznaniu między narodami obu krajów,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą popierać dalszy rozwój współpracy w dziedzinie kultury i sztuki, oświaty, nauki, środków masowego przekazu, ochrony zdrowia, sportu i turystyki.

Artykuł  2

W celu upowszechniania znajomości kultury i sztuki drugiego kraju Strony będą popierać:

a)
nawiązywanie kontaktów między zainteresowanymi instytucjami kulturalnymi i artystycznymi oraz wymianę wizyt pisarzy i artystów, w tym artystów amatorów,
b)
organizowanie wystaw artystycznych, imprez muzycznych, wymianę zespołów artystycznych, wystawianie sztuk teatralnych,
c)
wymianę programów radiowych i telewizyjnych oraz organizowanie przeglądów filmów na warunkach handlowych i niekomercyjnych,
d)
współpracę między bibliotekami, muzeami i innymi instytucjami kulturalnymi oraz wymianę kaset audio-video, książek, filmów, prasy,
e)
współpracę między wydawnictwami, promocję książek oraz ich sprzedaż,
f)
wspólne organizowanie przedsięwzięć kulturalnych na wcześniej uzgodnione tematy,
g)
tłumaczenie najlepszych prac naukowych oraz dzieł literatury pięknej.
Artykuł  3

Strony będą popierać współpracę między instytucjami zajmującymi się restauracją zabytków historii i sztuki.

Artykuł  4

Każda ze Stron uzna prawa autorskie i prawa pokrewne przysługujące osobom fizycznym i prawnym drugiej Strony oraz ich prawnym następcom i będzie gwarantować ochronę tych praw, opierając się na zasadach wynikających ze standardów ochrony określonych w Porozumieniu w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej TRIPS, stanowiącym załącznik do Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO).

Szczegółowe warunki i tryb takiej ochrony będą ustalone w oddzielnym porozumieniu między Stronami.

Artykuł  5

Strony będą popierać dalszy rozwój współpracy i wymianę doświadczeń w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego, a w szczególności:

a)
wymianę nauczycieli akademickich w celu prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz stażystów,
b)
nawiązywanie bezpośrednich kontaktów między instytucjami oświatowymi różnych szczebli,
c)
wymianę studentów i doktorantów,
d)
wymianę literatury specjalistycznej, programów nauczania, materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych,
e)
upowszechnianie literatury i nauki języków obu krajów,
f)
wymianę młodzieży, w tym uczniów i studentów, w celu uczestnictwa w przedsięwzięciach organizowanych w obu krajach.
Artykuł  6

Strony podejmą prace zmierzające do uzgodnienia projektu umowy o wzajemnym uznawaniu świadectw szkolnych, dyplomów ukończenia studiów wyższych i dokumentów o nadaniu stopni naukowych i tytułów naukowych. Do czasu zawarcia umowy podstawę prawną uznawania dokumentów o wykształceniu, stopniach naukowych i tytułach naukowych wydawanych w Rzeczypospolitej Polskiej i w Mongolii stanowić będzie Konwencja o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół średnich zawodowych i szkół wyższych, a także dokumentów o nadawaniu stopni i tytułów naukowych, podpisana w Pradze dnia 7 czerwca 1972 r.

Artykuł  7

Strony będą popierać dalszy rozwój współpracy między akademiami nauk, archiwami oraz innymi instytucjami naukowymi obu krajów.

Artykuł  8

Strony będą popierać wymianę informacji na temat planowanych imprez kulturalnych, naukowych, sportowych oraz wzajemne zapraszanie swoich przedstawicieli do udziału w tych imprezach.

Artykuł  9

Strony będą popierać współpracę w dziedzinie kultury, oświaty i nauki w ramach UNESCO i innych organizacji międzynarodowych.

Artykuł  10

Strony będą popierać współpracę w dziedzinie kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Artykuł  11

Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między Towarzystwami Polsko-Mongolskim i Mongolsko-Polskim, a także między stowarzyszeniami artystów, architektów, kompozytorów, filmowców, pisarzy i dziennikarzy obu krajów.

Artykuł  12

Strony będą popierać współpracę między agencjami informacyjnymi, w tym wymianę dziennikarzy oraz wysyłanie korespondentów.

Artykuł  13

Strony będą popierać współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia realizowaną na podstawie bezpośrednich porozumień między zainteresowanymi instytucjami obu krajów.

Artykuł  14

W celu realizacji niniejszej umowy będą zawierane okresowe programy współpracy na szczeblu rządowym i/lub resortowym, w których będą uzgadniane konkretne przedsięwzięcia i warunki finansowe.

Artykuł  15

Niniejsza umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej ze Stron i wejdzie w życie w dniu otrzymania późniejszej noty potwierdzającej to przyjęcie.

Artykuł  16

Niniejsza umowa zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

W przypadku wypowiedzenia niniejszej umowy wszystkie programy i porozumienia podpisane na jej podstawie zachowają moc do końca okresu ich obowiązywania.

Sporządzono w Warszawie dnia 9 grudnia 1999 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, mongolskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W przypadku rozbieżności w interpretacji tekst w języku angielskim będzie decydujący.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2002.17.294

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Mongolia-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki. Warszawa.1999.12.09.
Data aktu: 09/12/1999
Data ogłoszenia: 11/05/2002
Data wejścia w życie: 14/01/2002