Dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielane przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 marca 1996 r.
w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozumieniu zarządzenia:
1)
czynnikami szkodliwymi dla zdrowia ludzi są:
a)
substancje chemiczne,
b)
hałas,
c)
promieniowanie jonizujące,

jeżeli ich stężenie lub natężenie oraz czas trwania stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi;

2)
pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, zwanymi dalej "pomieszczeniami", są:
a)
pomieszczenia mieszkalne, pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt chorych w budynkach służby zdrowia oraz przeznaczone na stały pobyt dzieci i młodzieży w budynkach oświaty, a także pomieszczenia przeznaczone do przechowywania produktów żywnościowych - zwane dalej "pomieszczeniami kategorii A",
b)
pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi w budynkach użyteczności publicznej inne niż zaliczone do pomieszczeń kategorii A oraz pomieszczenia pomocnicze w mieszkaniach - zwane dalej "pomieszczeniami kategorii B".
§  2.
Najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy określają odrębne przepisy.
§  3.
1.
Dopuszczalne stężenia substancji chemicznych w powietrzu pomieszczeń określa załącznik nr 1.
2.
Stężenie substancji chemicznych oznacza się jako wartości średniodobowe.
§  4.
Wykaz substancji chemicznych i ich mieszanin, których zawartości w materiałach budowlanych podlegają szczególnym ograniczeniom, określa załącznik nr 2.
§  5.
Dopuszczalny poziom hałasu emitowanego przez urządzenia i instalacje w pomieszczeniach określa Polska Norma PN-B-02151/02.
§  6.
1.
Dopuszczalne stężenie naturalnych izotopów promieniotwórczych w materiałach budowlanych określa załącznik nr 3.
2.
Stężenie radonu-222 w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi określają przepisy odrębne.
§  7.
Zasady i metody pomiarów stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia, określają Polskie Normy uznane za obowiązujące w przepisach odrębnych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

DOPUSZCZALNE STĘŻENIA SUBSTANCJI CHEMICZNYCH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA W POWIETRZU POMIESZCZEŃ KATEGORII A I B

Lp. Nazwa substancji Dopuszczalne stężenie w μg/m3
pomiesz-

czenia

katego-

rii A

pomie-

szcze-

nia

kate-

gorii B

1 2 3 4
1 Akryloamid 1 3
2 Akrylonitryl 2 3
3 Amoniak 300 300
4 Benzen 10 20
5 Butadien 100 300
6 Butylowy alkohol 300 300
7 Chlorobenzen 15 40
8 Chlorofenole (bez pentachlorofenolu) 15 20
9 Chloronaftaleny 15 30
10 Cykloheksan 250 250
11 Cykolheksanon 40 100
12 Dichlorobenzen 30 50
13 Etylobenzen 100 150
14 Fenol 20 50
15 Formaldehyd 50 100
16 Ftalan dibutylu 100 150
17 Ftalowy bezwodnik 40 80
18 Glikol etylenowy 15 50
19 Krezole 25 50
20 Ksylen 100 150
21 p-Kumylofenol 40 80
22 Maleinowy bezwodnik 50 100
23 Naftalen 100 150
24 Octan butylu 100 150
25 Octan etylu 100 150
26 Octan winylu 50 100
27 Ozon 100 150
28 Pentachlorofenol 5 10
29 Rtęć 1 3
30 Styren 20 30
31 Tlenek węgla

(stężenie 30-minutowe)

3.000

(10.000)

6.000

(10.000)

32 Toluen 200 250
33 Trichloroetan 75 150
34 Trichloroetylen 150 200
35 Winylu chlorek 5 10

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ SUBSTANCJI CHEMICZNYCH I ICH MIESZANIN, KTÓRYCH ZAWARTOŚCI W MATERIAŁACH BUDOWLANYCH PODLEGAJĄ SZCZEGÓLNYM OGRANICZENIOM

Lp. Nazwa substancji lub ich mieszanin Zakres ograniczeń Termin obowiązywania
1 2 3 4
1 Akryloamid i akrylonitryl (w postaci niezwiązanej) Niedopuszczalne w materiałach budowlanych Po upływie 2 lat od dnia wejścia w życie zarządzenia
2 Azbest Niedopuszczalny dodatek azbestu w materiałach budowlanych 1 stycznia 1997 r. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 listopada 1994 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać wyroby ze względu na potrzebę ochrony zdrowia i środowiska (Dz. U. Nr 133, poz. 690)
3 Benzen (w postaci niezwiązanej) Dopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych do 0,1% ich masy Od dnia wejścia w życie zarządzenia
4 Benzyna lakiernicza lub inna mieszanina lotnych węglowodorów alifatycznych i aromatycznych lub ich chlorowcopochodnych Niedopuszczalna zawartość w płynach iniekcyjnych do osuszania murów budynków Po upływie 1 roku od dnia wejścia w życie zarządzenia
5 Chlorofenole łącznie z pentachlorofenolem Niedopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych stosowanych wewnątrz budynków Od dnia wejścia w życie zarządzenia
6 Chromiany (Cr+6) Niedopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych Od dnia wejścia w życie zarządzenia
7 Czterochlorek węgla Niedopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych Od dnia wejścia w życie zarządzenia
8 Farbasol (mieszanina lotnych węglowodorów aromatycznych z domieszką alifatycznych) Niedopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych stosowanych wewnątrz budynków Po upływie 1 roku od dnia wejścia w życie zarządzenia
9 Glikol etylenowy Niedopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych stosowanych wewnątrz budynków Po upływie 2 lat od dnia wejścia w życie zarządzenia
10 Kadm jako składnik pigmentów Niedopuszczalny w formie dodatku do materiałów budowlanych Od dnia wejścia w życie zarządzenia
11 Lindan jako składnik środków impregnacyjnych i wyrobów lakierniczych Niedopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych stosowanych wewnątrz budynków Od dnia wejścia w życie zarządzenia
12 Metanol Dopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych do 2% ich masy Po upływie 1 roku od dnia wejścia w życie zarządzenia
13 Ołów jako pigment Niedopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych Od dnia wejścia w życie zarządzenia
14 Ołów jako czynnik antykorozyjny Dopuszczalne zastosowanie w obiektach budowlanych przemysłowych, z wyłączeniem przemysłu rolno-spożywczego Od dnia wejścia w życie zarządzenia
15 Produkty pochodzące z przeróbki węgla (smoła, lepiki) Niedopuszczalne stosowanie wewnątrz budynków Od dnia wejścia w życie zarządzenia
16 Węglowodory aromatyczne (jedno- i dwupierścieniowe, jak ksylen, toluen, etylobenzen, etyloleksen), z wyjątkiem benzenu Dopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych stosowanych wewnątrz budynków do 20% ich masy Po upływie 1 roku od dnia wejścia w życie zarządzenia
17 Węglowodory chlorowcopochodne jako rozpuszczalniki, z wyłączeniem czterochlorku węgla Niedopuszczalna zawartość w materiałach budowlanych powyżej 5% ich masy Po upływie 1 roku od dnia wejścia w życie zarządzenia

ZAŁĄCZNIK Nr  3

DOPUSZCZALNE STĘŻENIA NATURALNYCH IZOTOPÓW PROMIENIOTWÓRCZYCH W MATERIAŁACH BUDOWLANYCH

1. Współczynnik ograniczający stężenie naturalnych izotopów promieniotwórczych w materiałach budowlanych wyrażony jest wzorem:

f1 = 0,00027SK + 0,0027SRa + 0,0043STh Ł 1,

przy czym: SK, SRa i STh oznaczają odpowiednio wartości stężeń:

potasu-40, radu-226 i toru-228 wyrażone w Bq/kg.

2. Niezależnie od wymagań określonych w ust. 1, współczynnik ograniczający stężenie radu-226 w materiałach budowlanych nie powinien przekraczać wartości:

F2 = 185 Bq/kg.

Zmiany w prawie

Wolna Wigilia po raz pierwszy i nowe obowiązki dla firm, które wejdą… w Wigilię

W tym roku po raz pierwszy wszyscy pracownicy będą cieszyli się Wigilią jako dniem wolnym od pracy. Także w handlu. I choć z dnia wolnego skorzystają także pracodawcy, to akurat w ich przypadku Wigilia będzie dniem, kiedy zaczną obowiązywać przepisy zobowiązujące ich do stosowania w ogłoszeniach o pracę i np. w regulaminach pracy nazw stanowisk neutralnych pod względem płci.

Grażyna J. Leśniak 23.12.2025
Centralna e-Rejestracja: Start systemu od 1 stycznia 2026 r.

Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca Centralną e-Rejestrację. Zakłada ona, że od przyszłego roku podmioty lecznicze obowiązkowo dołączą do systemu m.in. w zakresie umawiania wizyt u kardiologa oraz badań profilaktycznych. Planowany start rejestracji na wszystkie świadczenia planowany jest na 2029 r. Kolejne świadczenia i możliwości w zakresie zapisywania się do lekarzy specjalistów będą wchodzić w życie stopniowo.

Inga Stawicka 22.12.2025
Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.19.231

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielane przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.
Data aktu: 12/03/1996
Data ogłoszenia: 22/03/1996
Data wejścia w życie: 23/06/1996