united kingdom
ukraine

Jednolite warunki gwarancyjne dotyczące towarów niepełnowartościowych i używanych, wprowadzonych do obrotu rynkowego po obniżonej cenie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 7 maja 1986 r.
w sprawie jednolitych warunków gwarancyjnych dotyczących towarów niepełnowartościowych i używanych, wprowadzonych do obrotu rynkowego po obniżonej cenie.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 8 pkt 1 uchwały nr 71 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży detalicznej towarów oraz ogólnych warunków gwarancyjnych dotyczących towarów trwałego użytku sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego (Monitor Polski Nr 21, poz. 118) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się jednolite warunki gwarancyjne dotyczące niepełnowartościowych i używanych towarów trwałego użytku wprowadzonych do obrotu rynkowego po obniżonej cenie w uspołecznionym handlu detalicznym.
§  2.
1.
Za towar niepełnowartościowy w rozumieniu zarządzenia uważa się wyrób nowy i nie używany, należący do grupy wyrobów objętych obowiązkową gwarancją, spełniający podstawową funkcję użytkową zgodnie ze swoim przeznaczeniem i konstrukcją, którego wygląd zewnętrzny lub cechy użytkowe (funkcjonalne) albo w obu tych przypadkach łącznie, na skutek uszkodzeń powstałych po wydaniu towaru do obrotu przez producenta, uległy pogorszeniu w stosunku do wyrobu pełnowartościowego.
2.
Za towar używany w rozumieniu zarządzenia uważa się wyrób należący do grupy wyrobów objętych obowiązkową gwarancją, którego wygląd zewnętrzny lub cechy użytkowe uległy pogorszeniu w stosunku do właściwości wyrobu nowego i pełnowartościowego w wyniku normalnego używania oraz ewentualnych uszkodzeń i który pochodzi ze zwrotu do jednostki handlu uspołecznionego w związku z realizacją uprawnień z tytułu gwarancji lub rękojmi pogwarancyjnej.
§  3.
1.
Cena towaru niepełnowartościowego lub używanego powinna być obniżona w stosunku do ceny takiego samego towaru pełnowartościowego lub nowego proporcjonalnie do obniżenia wartości towaru niepełnowartościowego lub używanego.
2.
Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady powodujące obniżenie wartości towaru niepełnowartościowego lub używanego (ust.1), jeżeli wykazał istnienie tych wad w dokumencie gwarancyjnym.
§  4.
1.
Przy sprzedaży towaru niepełnowartościowego sprzedawca określa zgodnie z postanowieniami przepisu § 3 ust. 2 zakres, w jakim następuje ograniczenie odpowiedzialności w gwarancji udzielonej na pełnowartościowy towar tego samego rodzaju.
2.
Przy sprzedaży towaru używanego sprzedawca udziela gwarancji, z uwzględnieniem postanowień przepisu § 3 ust. 2, na okres:
1)
nie krótszy niż 2/3 terminu gwarancji przewidzianego dla pełnowartościowego towaru tego samego rodzaju - jeżeli obniżenie ceny wynosi do 25%,
2)
nie krótszy niż połowa terminu gwarancji przewidzianego dla pełnowartościowego towaru tego samego rodzaju - jeżeli obniżenie ceny wynosi ponad 25% do 50%.
3.
W razie sprzedaży towaru niepełnowartościowego lub używanego, którego cena została obniżona o ponad 50%, sprzedawca nie ma obowiązku udzielania gwarancji. W takim przypadku wady towaru wymienia się w dowodzie sprzedaży.
§  5.
Towar niepełnowartościowy i używany nie podlega wymianie.
§  6.
W zakresie nie uregulowanym zarządzeniem stosuje się przepisy uchwały nr 71 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży detalicznej towarów oraz ogólnych warunków gwarancyjnych dotyczących towarów trwałego użytku, sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego (Monitor Polski Nr 21, poz. 118).
§  7.
Tekst zarządzenia powinien być podany do wiadomości kupujących w każdym miejscu sprzedaży towarów niepełnowartościowych lub używanych przez umieszczenie go na stałe w miejscu swobodnie dostępnym.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.15.101

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Jednolite warunki gwarancyjne dotyczące towarów niepełnowartościowych i używanych, wprowadzonych do obrotu rynkowego po obniżonej cenie.
Data aktu: 07/05/1986
Data ogłoszenia: 06/06/1986
Data wejścia w życie: 06/08/1986