Gospodarowanie papierem światłoczułym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 26 sierpnia 1954 r.
w sprawie gospodarowania papierem światłoczułym.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
Papier światłoczuły może być używany przez jednostki państwowe i spółdzielcze tylko do wykonywania:
1)
odbitek dokumentacji technicznej (obliczeń, rysunków, harmonogramów, planów, kosztorysów itp.) wymagającej wiernego odbicia ustalonego tekstu;
2)
odbitek w ilości nie większej niż 20 na jedno zamówienie:
a)
wzorów formularzy w formacie większym niż A3,
b)
nut piosenek i melodii nie publikowanych dla zespołów świetlicowych.
§  2.
Przy sporządzaniu klisz do wyświetlania oraz wykonywaniu odbitek na papierze światłoczułym należy przestrzegać zasad oszczędnego zużywania papieru światłoczułego zawartych w instrukcji, stanowiącej załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
Zarządzenie nie dotyczy odbitek wykonywanych na papierze fotograficznym.
2.
Zarządzenie nie dotyczy używania papieru światłoczułego dla potrzeb jednostek podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
§  4.
Zarządzenie niniejsze wraz z instrukcją należy wywiesić na widocznym miejscu w każdej wyświetlarni.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego: E. Szyr

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE GOSPODARKI PAPIEREM ŚWIATŁOCZUŁYM

I.

Gatunki papieru.

Papier światłoczuły jest wyrabiany w następujących gatunkach:
1)
papier światłoczuły 60 g/m2 - do sporządzania odbitek zwykłych,
2)
papier światłoczuły 100 g/m2 - do sporządzania odbitek dokumentacji wymagającej częstotliwego używania (warsztatowej itp.),
3)
papier światłoczuły 80 g/m2 - używany zastępczo do wszelkich odbitek,
4)
kalka światłoczuła - do sporządzania kopii oryginałów służących do wykonywania dalszych odbitek na papierze światłoczułym.

II.

Zastosowanie.

1.
Papier światłoczuły może być używany do wykonywania odbitek dokumentacji technicznej (obliczeń, rysunków, harmonogramów, planów, kosztorysów itp.) wymagającej wiernego odbicia ustalonego tekstu lub rysunku.
2.
Dopuszcza się wykonywanie na papierze światłoczułym:
a)
wzorów formularzy w formacie powyżej A3, w ilości do 20 odbitek,
b)
nut piosenek i melodii nie publikowanych dla zespołów świetlicowych do 20 odbitek.
3.
Używanie papieru światłoczułego do innych celów, a w szczególności do wykonywania:
1)
afiszów, sloganów i ulotek,
2)
formularzy wszelkiego rodzaju,
3)
legitymacji, dyplomów, pocztówek i zaproszeń,
4)
książek i skryptów,
5)
projektów norm (bez rysunków),
6)
innych układów tekstowych i tabelarycznych, które można wykonać na powielaczu lub drukiem, jest niedopuszczalne.
4.
Dopuszczenie wykonywania odbitek na papierze światłoczułym zgodnie z pkt 2 nie zwalnia zamawiającego odbitki od uzyskania odpowiedniego zezwolenia Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk lub jego terenowych placówek, przewidzianego obowiązującymi przepisami.

III.

Stwierdzenie konieczności użycia.

1.
Przed każdą decyzją użycia papieru światłoczułego należy dokładnie zbadać, czy przez sporządzenie odbitek w inny sposób, jak drukiem czy na powielaczu, nie można oszczędniej uzyskać tego samego efektu.
2.
Do analizy konieczności użycia papieru światłoczułego powołany jest pracownik odpowiedzialny za gospodarkę papierem i drukami danej jednostki organizacyjnej, a w braku tego pracownika - akceptujący złożenie zamówienia na odbitki.

IV.

Zasady wyświetlania.

Po ustaleniu, że dane odbitki muszą być sporządzone na papierze światłoczułym, należy przestrzegać następujących zasad:
1)
powierzchnia kalki przeznaczonej do powielania powinna być wypełniona racjonalnie i w dążeniu do stosowania możliwie małych normalizowanych formatów. Przy rysunkach mniejszych lub treści mniejszej zaleca się stosowanie formatu A5 zamiast A4;
2)
kalka przygotowana do odbijania powinna być przycięta na taki format, by powstające obrzeża nie wynosiły więcej niż tego wymagają warunki wykonania odbitek;
3)
należy wykonywać ściśle potrzebną ilość odbitek. Nie wolno wykonywać odbitek zapasowych bez uzasadnionego przeznaczenia;
4)
przy sporządzaniu odbitek na wyświetlarkach ramowych należy używać papieru światłoczułego przyciętego na właściwy format. Przy przecinaniu papieru ze zwojów należy zwracać uwagę, by podczas tej czynności papier nie został prześwietlony oraz by nie powstawała przy tym nadmierna ilość odpadków;
5)
przy wyświetlaniu pojedynczych odbitek należy zwracać uwagę, aby powierzchnia podłożonego papieru światłoczułego była całkowicie wykorzystana;
6)
przy wyświetlaniu na wyświetlarkach rotacyjnych niepełną szerokością wyświetlarki należy rolkę papieru światłoczułego przykroić do szerokości kalki. Należy zwracać uwagę na to, by papier światłoczuły nie wchodził na wyświetlarkę bez kalki. W tym celu należy taśmę papieru przecinać tuż za ostatnią kalką;
7)
przeciętna ilość odpadów powstałych z obrzeży i odbitek nieudanych nie może przekraczać 15-20% ilości zużytego papieru, w zależności od wielkości formatów wykonywanych odbitek;
8)
dla zainteresowania obsługi powielarni oszczędnym zużywaniem papieru należy dążyć do ustalenia norm akordowych od ilości właściwie i oszczędnie wykonanych odbitek, a nie od ilości brutto przerobionego papieru światłoczułego.

V.

Zasady magazynowania papieru światłoczułego.

1.
Papier światłoczuły powinien być przechowywany w opakowaniu fabrycznym w pomieszczeniach chłodnych suchych, przewiewnych i ciemnych. Należy specjalnie przestrzegać, by papier wskutek niewłaściwego lub zbyt długotrwałego przechowywania nie stracił na aktywności.
2.
Uznawanie papieru za nieaktywny nie może odbywać się na podstawie daty gwarancyjnej fabryki, lecz po komisyjnym dokonaniu prób aktywności. Papier światłoczuły traci bowiem aktywność zależnie od warunków przechowywania i pory roku w ciągu 4-6 miesięcy.
3.
Papieru przeaktywowanego nie należy niszczyć bądź używać na opakowanie, lecz zgłosić go do Centrali Handlowej Przemysłu Papierniczego do reaktywowania.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.83.965

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarowanie papierem światłoczułym.
Data aktu: 26/08/1954
Data ogłoszenia: 08/09/1954
Data wejścia w życie: 08/09/1954