Wzór umowy pomiędzy szkołą a zakładem pracy o praktyczną naukę zawodu.

ZARZĄDZENIE NR 136
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1951 r.
w sprawie wzoru umowy pomiędzy szkołą a zakładem pracy o praktyczną naukę zawodu.

Na podstawie pkt IV ust. 2 uchwały Nr 448 Prezydium Rządu z dnia 23 czerwca 1951 r. w sprawie ustroju szkolnictwa zawodowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 776) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzór umowy o praktyczną naukę zawodu między szkołami przysposobienia zawodowego lub szkołami zawodowymi, podległymi Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego, a zakładami pracy. Wzór umowy stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA O PRAKTYCZNĄ NAUKĘ ZAWODU

Pomiędzy ............................................. (pełna nazwa szkoły przysposobienia zawodowego, szkoły zawodowej) zwaną w dalszym ciągu umowy "szkołą", reprezentowaną przez dyrektora szkoły, ob. ................................... (imię i nazwisko) z jednej strony, a .............................. (nazwa zakładu pracy lub przedsiębiorstwa i ministerstwa, któremu zakład pracy podlega)

zwanym w dalszym ciągu umowy "zakładem", reprezentowanym przez Ob. Ob. ................................................................. (imiona i nazwiska oraz stanowisko służbowe) z drugiej strony, została zawarta umowa o następującej treści:

§ 1.
Szkoła przeprowadza w zakładzie praktyczną naukę zawodu w następujących specjalnościach:
Lp. Specjalność Rok nauczania Liczba uczniów Liczba uczących się grup
1
2
3
§  2.
1.
Praktyczna nauka zawodu przeprowadzana jest zgodnie z programem nauki przez nauczycieli zawodu (pracowników szkoły) w wydzielonym oddziale lub zespole szkoleniowym (w wydzielonych zespołach szkoleniowych)

.....................................

(określenie oddziałów)

2.
Praktyczna nauka zawodu przeprowadzana jest zgodnie z programem nauki przez kwalifikowanych specjalistów (majstrów) należących do załogi zakładu pracy pod kontrolą kierownika warsztatów szkoły. Uczniowie są włączeni przez zakład pracy w grupy robocze, a mianowicie:

................................................

Uwaga: Zależnie od specjalności programu i możliwości zakładu pracy może być stosowany ust. 1 lub 2 albo oba jednocześnie.

§  3.
Uczniowie podczas praktycznej nauki zawodu w zakładzie pracy podporządkowani są zasadom wewnętrznej dyscypliny pracy obowiązującym w zakładzie, jednakże nie stosują się do nich przepisy o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy oraz postanowienia regulaminu pracy dotyczące kar pieniężnych. W tym zakresie obowiązują przepisy regulaminu szkolnego.
§  4.
Zakład zobowiązuje się:
a)
szkolić uczniów w ich specjalności, przydzielając odpowiednie stanowiska robocze w zakładzie, zagwarantować im pracę odpowiadającą szkolnemu programowi praktycznej nauki zawodu, niezbędne w zakresie danej produkcji urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną potrzebną dla praktycznej nauki zawodu, a także dbać o to, aby nie było przerw w szkoleniu,
b)
wskazać rozmiar robót i określić normy, a także czuwać nad zorganizowaniem obliczenia roboty wykonanej przez uczniów i raz w miesiącu (16-go) przedkładać szkole dane dotyczące wyników osiągniętych przez uczniów na wskazanych miejscach pracy i równowartości wykonanej przez każdego ucznia pracy,
c)
przydzielać uczniom odzież roboczą i ochronną, obuwie oraz sprzęt ochronny i specjalne racje tłuszczu (mleka) według norm ustalonych dla pracowników danego zakładu pracy oraz dostarczać uczniom odpowiedniej wody do picia jak również zorganizować przechowanie, pranie i terminową reperację odzieży ochronnej,
d)
przydzielić pomieszczenie dla przechowywania odzieży i przyborów uczniów i zabezpieczyć przechowanie tych rzeczy,
e)
zagwarantować dojazd uczniów do miejsca pracy *
§  5.
1.
Za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu zakład przekazuje szkole kwotę odpowiadającą wartości pracy, wykonanej przez uczniów, po potrąceniu kosztów dodatkowego wynagrodzenia majstrów i instruktorów za szkolenie uczniów. Kwota ta zostaje przelana przez zakład na rzecz szkoły w terminach wypłat zarobków za pracę robotników zakładu.
2.
Obowiązki majstrów i instruktorów w zakresie szkolenia uczniów oraz zasady dodatkowego wynagradzania majstrów i instruktorów za to szkolenie określa regulamin wydany przez Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  6.
1.
Zakład zapewnia uczniom bezpieczeństwo pracy podczas praktycznej nauki zawodu uczniów.
2.
Za naruszenie zasad bezpieczeństwa i profilaktyki sanitarnej zakład odpowiada zgodnie z przepisami obowiązującymi w stosunku do pracowników zakładu.
§  7.
W czasie trwania praktycznej nauki zawodu w zakładzie znajdującym się w innej miejscowości niż szkoła zakład zapewnia zbiorowe pomieszczenia dla uczniów i organizuje ich wyżywienie według ustalonych norm, za zwrotem kosztów tego wyżywienia. *
§  8.
Wszelkie spory mogące wyniknąć z niniejszej umowy rozstrzyga dyrektor okręgu szkolenia zawodowego w porozumieniu z dyrekcją centralnego zarządu lub zjednoczenia albo przedsiębiorstwa, w którym odbywa się nauka, w razie niedojścia do porozumienia między tymi osobami - Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w porozumieniu z właściwym ministrem lub kierownikiem urzędu centralnego, a w ostatecznym przypadku - Główna Komisja Arbitrażowa.
§  9.
Okres ważności umowy ustala się na czas od ................. do ..................
§  10.
Umowa niniejsza sporządzona została w 2 egzemplarzach po jednym egzemplarzu dla każdej z umawiających się stron.

................................

Dyrektor szkoły

................................

Dyrekcja zakładu pracy

*) Jeśli niekonieczne - skreślić.
**) Jeśli zbędne - skreślić.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-81.1123

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wzór umowy pomiędzy szkołą a zakładem pracy o praktyczną naukę zawodu.
Data aktu: 18/08/1951
Data ogłoszenia: 15/09/1951
Data wejścia w życie: 15/09/1951