RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 31 lipca 2014 r. Rada przyjęła decyzję 2014/512/WPZiB 1 .
(2) Unia nadal niezmiennie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.
(3) W swoich wnioskach z dnia 14 i 15 grudnia 2023 r. Rada Europejska ponownie zdecydowanie potępiła rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie stanowiącą jawne pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych i potwierdziła niezachwiane poparcie Unii dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz dla jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją. Rada Europejska stwierdziła również, że należy w ścisłej współpracy z partnerami i sojusznikami jeszcze bardziej osłabić zdolność Rosji do prowadzenia wojny napastniczej, także w drodze dalszego wzmacniania sankcji i poprzez ich pełne i skuteczne wdrożenie oraz zapobieganie ich obchodzeniu, zwłaszcza w odniesieniu do towarów wysokiego ryzyka.
(4) Ze względu na powagę sytuacji należy przyjąć kolejne środki ograniczające.
(5) W szczególności Rada uważa za stosowne dodać 27 nowych podmiotów do wykazu osób prawnych, podmiotów i organów zawartego w załączniku IV do decyzji 2014/512/WPZiB, to jest wykazu osób, podmiotów i organów bezpośrednio wspierających rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie, w odniesieniu do których nałożono surowsze ograniczenia wywozowe dotyczące towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz towarów i technologii, które mogą przyczynić się do zwiększenia potencjału rosyjskiego sektora obronnego i bezpieczeństwa pod względem technologicznym. Ponadto, ze względu na ważną rolę, jaką w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie odgrywają podzespoły elektroniczne wykorzystywane przez rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy, w przedmiotowym wykazie należy uwzględnić niektóre podmioty z państw trzecich innych niż Rosja, które wspierają w sposób pośredni rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie poprzez obrót takimi podzespołami, a także niektóre podmioty rosyjskie zaangażowane w opracowywanie, produkcję i dostarczanie podzespołów elektronicznych dla rosyjskiego kompleksu woj- skowo-przemysłowego.
(6) Ponadto należy rozszerzyć wykaz towarów i technologii podlegających kontroli, które przyczyniają się do wzmocnienia potencjału militarnego i technologicznego Rosji lub do rozwoju rosyjskiego sektora obronności i bezpieczeństwa, poprzez dodanie podzespołów służących do opracowywania i produkcji bezzałogowych statków powietrznych.
(7) Ponadto należy nałożyć dalsze ograniczenia na wywóz towarów, które przyczyniają się w szczególności do zwiększenia potencjału przemysłowego Rosji.
(8) Należy także rozszerzyć wykaz krajów partnerskich, które stosują zestaw środków ograniczających w odniesieniu do przywozu żelaza i stali oraz zestaw środków kontroli przywozu, które to środki co do istoty są równoważne środkom określonym w decyzji 2014/512/WPZiB i w rozporządzeniu Rady (UE) nr 833/2014 2 .
(9) Unia powinna podjąć dalsze działania, aby wprowadzić w życie niektóre środki.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2014/512/WPZiB,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: