a także mając na uwadze, co następuje:(1) Afrykański pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową występującą u świń utrzymywanych i dzikich, która może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność chowu, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w ich wywozie do państw trzecich.
(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 2 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, i zdefiniowanych jako choroby kategorii A, B i C w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 3 . W szczególności w art. 21 i 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 przewidziano ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, w tym afrykańskiego pomoru świń, u świń utrzymywanych oraz przewidziano stosowanie na nim niektórych środków. Ponadto art. 21 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego stanowi, że obszar objęty ograniczeniami obejmuje obszar zapowietrzony, obszar zagrożony oraz, w razie potrzeby, obszary buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/594 4 ustanowiono ponadto środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. W szczególności w przypadku wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych świń w państwie członkowskim w art. 3 lit. a) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 przewidziano ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami przez właściwy organ tego państwa członkowskiego zgodnie z art. 21 ust. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687.
(4) W związku z wystąpieniem pierwszego i pojedynczego ogniska afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych świń w państwie członkowskim lub strefie uprzednio uznawanych za wolne od choroby w art. 7 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 przewidziano również umieszczenie tego obszaru jako obszaru objętego ograniczeniami obejmującego obszar zapowietrzony i zagrożony w wykazie w części B załącznika II do tego rozporządzenia wykonawczego.
(5) Ponadto w następstwie wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych świń na obszarze państwa członkowskiego w art. 7 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 przewidziano umieszczenie tego obszaru jako obszaru objętego ograniczeniami III w części III załącznika I
(6) W szczególności w art. 63-66 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 przewidziano pewne środki, które należy wprowadzić w przypadku urzędowego potwierdzenia wystąpienia ogniska choroby kategorii A u zwierząt dzikich, w tym afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń. W szczególności przepisy te przewidują ustanowienie strefy objętej zakażeniem i zakazy przemieszczania zwierząt dzikich należących do gatunków umieszczonych w wykazie i pozyskanych z nich produktów pochodzenia zwierzęcego.
(7) Ponadto w przypadku wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń w państwie członkowskim w art. 3 lit. b) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 przewidziano ustanowienie strefy objętej zakażeniem przez właściwy organ tego państwa członkowskiego zgodnie z art. 63 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687.
(8) W następstwie wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń w państwie członkowskim lub strefie uprzednio uznawanych za wolne od choroby w art. 6 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 przewidziano ponadto umieszczenie tego obszaru jako strefy objętej zakażeniem w wykazie w części A załącznika II do tego rozporządzenia wykonawczego.
(9) Ponadto w następstwie wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń na obszarze państwa członkowskiego w art. 6 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 przewidziano umieszczenie tego obszaru jako obszaru objętego ograniczeniami II w części II załącznika I
(10) W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2023/594 ustanowiono środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, które mają być stosowane przez pewien okres przez państwa członkowskie, które są wymienione lub których obszary są wymienione w załącznikach I i II (zainteresowane państwa członkowskie). W załączniku I do tego rozporządzenia wykonawczego wymieniono obszary objęte ograniczeniami I, II i III w następstwie wystąpienia ognisk tej choroby. Obszary wymienione jako obszary objęte ograniczeniami I, II i III w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 wyznaczono w oparciu o sytuację epidemiologiczną w zakresie afrykańskiego pomoru świń w Unii.
(11) Załączniki I i II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 zostały ostatnio zmienione rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/2469 5 w następstwie zmian sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do tej choroby w Chorwacji. Od czasu przyjęcia tego rozporządzenia wykonawczego sytuacja epidemiologiczna w odniesieniu do tej choroby w niektórych zainteresowanych państwach członkowskich uległa zmianie.
(12) Wszelkie zmiany obszarów objętych ograniczeniami I, II i III w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 powinny opierać się na sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń na obszarach występowania tej choroby oraz ogólnej sytuacji epidemiologicznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń w zainteresowanych państwach członkowskich, poziomie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby, a także naukowych zasadach i kryteriach określania podziału geograficznego na obszary ze względu na afrykański pomór świń oraz wytycznych Unii uzgodnionych z państwami członkowskimi w ramach Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz i publicznie dostępnych na stronie internetowej Komisji 6 . Zmiany takie powinny również uwzględniać normy międzynarodowe, takie jak Kodeks zdrowia zwierząt lądowych 7 Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH), oraz uzasadnienia podziału na obszary podane przez właściwe organy zainteresowanych państw członkowskich.
(13) Od czasu przyjęcia rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/2469 zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2023/594 odnotowano nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych świń w Chorwacji oraz dzikich świń w Polsce i Szwecji. Ponadto sytuacja epidemiologiczna w zakresie afrykańskiego pomoru świń w odniesieniu do dzikich świń zmieniła się w Polsce na granicy z Niemcami, zwiększając ryzyko rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń na niektórych obszarach Niemiec niewymienionych obecnie w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.
(14) Co więcej, od czasu przyjęcia rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/2469 sytuacja epidemiologiczna na niektórych obszarach wymienionych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 jako obszary objęte ograniczeniami I, II i III w Polsce oraz jako obszary objęte ograniczeniami III w Estonii poprawiła się w odniesieniu do utrzymywanych i dzikich świń, ze względu na stosowanie przez te państwa członkowskie środków w zakresie zwalczania chorób zgodnie z przepisami Unii.
(15) Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Unii podział na obszary w tych państwach członkowskich został ponownie oceniony i zaktualizowany zgodnie z art. 5, 6 i 7 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594. Ponadto ponownie oceniono i zaktualizowano wprowadzone środki zarządzania ryzykiem. Zmiany te należy odzwierciedlić w załącznikach I i II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.
(16) W listopadzie 2023 r. odnotowano kilka ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń w województwie zachodniopomorskim w Polsce, na obszarze obecnie wymienionym w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 jako obszar objęty ograniczeniami II, położonych w bliskim sąsiedztwie obszaru obecnie wymienionego w tym załączniku jako obszar objęty ograniczeniami I. Te nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń oznaczają wzrost poziomu ryzyka, który należy uwzględnić w powyższym załączniku. W związku z tym wspomniany obszar Polski wymieniony obecnie jako obszar objęty ograniczeniami I w tym załączniku, znajdujący się w bliskim sąsiedztwie obszaru wymienionego jako obszar objęty ograniczeniami II, na którym wystąpiły niedawne ogniska, należy wymienić w tym załączniku jako obszar objęty ograniczeniami II, a obecne granice obszaru objętego ograniczeniami I należy określić ponownie, aby uwzględnić te ogniska.
(17) Ponadto w listopadzie 2023 r. odnotowano również wystąpienie kilku ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń w Polsce, w bliskim sąsiedztwie obszaru Niemiec obecnie niewymienionego jako obszar objęty ograniczeniami w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594. Te nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń oznaczają wzrost poziomu ryzyka, który należy uwzględnić w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594. W związku z tym wspomniany obszar Niemiec niewymieniony obecnie w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 jako obszar objęty ograniczeniami, znajdujący się w bliskim sąsiedztwie obszaru w Polsce, na którym wystąpiły niedawne ogniska, należy wymienić w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 jako obszar objęty ograniczeniami I.
(18) Ponadto na podstawie informacji i uzasadnienia przekazanych przez Polskę oraz z uwagi na skuteczność środków zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych świń na niektórych obszarach objętych ograniczeniami III wymienionych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594, stosowanych w Polsce zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, a w szczególności środków określonych w art. 22, 25 i 40 tego rozporządzenia, oraz zgodnie ze środkami zmniejszającymi ryzyko w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń określonymi w kodeksie WOAH, niektóre obszary w województwie lubelskim w Polsce wymienione obecnie w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 jako obszary objęte ograniczeniami III powinny teraz zostać wymienione w tym załączniku jako obszary objęte ograniczeniami II z powodu niewystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych świń na tych obszarach objętych ograniczeniami III przez ostatnie trzy miesiące, podczas gdy choroba ta nadal występuje u dzikich świń. Te obszary objęte ograniczeniami III powinny teraz zostać wymienione w tym załączniku jako obszary objęte ograniczeniami II z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.
(19) Ponadto na podstawie informacji i uzasadnienia przekazanych przez Polskę oraz z uwagi na skuteczność środków zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń na niektórych obszarach objętych ograniczeniami II wymienionych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594, stosowanych w Polsce zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, a w szczególności środków określonych w art. 64, 65 i 67 tego rozporządzenia, oraz zgodnie ze środkami zmniejszającymi ryzyko w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń określonymi w kodeksie WOAH, niektóre obszary w województwach mazowieckim i podkarpackim w Polsce wymienione obecnie w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 jako obszary objęte ograniczeniami II powinny teraz zostać wymienione w tym załączniku jako obszary objęte ograniczeniami I z powodu niewystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzikich i utrzymywanych świń na tych obszarach objętych ograniczeniami II przez ostatnie 12 miesięcy. Wspomniane obszary wymienione jako obszary objęte ograniczeniami II powinny zatem teraz zostać wymienione w tym załączniku jako obszary objęte ograniczeniami I z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.
(20) Ponadto na podstawie informacji i uzasadnienia przekazanych przez Polskę oraz z uwagi na skuteczność środków zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń na niektórych obszarach objętych ograniczeniami I oraz na obszarach objętych ograniczeniami, z którymi graniczą wspomniane obszary objęte ograniczeniami I, wymienionych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594, stosowanych Polsce zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, a w szczególności środków określonych w art. 64, 65 i 67 tego rozporządzenia, oraz zgodnie ze środkami zmniejszającymi ryzyko w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń określonymi w kodeksie WOAH, niektóre obszary w województwie podkarpackim w Polsce wymienione obecnie w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 jako obszary objęte ograniczeniami I powinny teraz zostać usunięte z wykazu w tym załączniku z powodu niewystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń u świń utrzymywanych i dzikich na tych obszarach objętych ograniczeniami I oraz na obszarach, z którymi graniczą wspomniane obszary objęte ograniczeniami I, przez ostatnie 12 miesięcy.
(21) Ponadto na podstawie informacji i uzasadnienia przekazanych przez Estonię oraz z uwagi na skuteczność środków zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych świń na niektórych obszarach objętych ograniczeniami III wymienionych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594, stosowanych w Estonii zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, a w szczególności środków określonych w art. 22, 25 i 40 tego rozporządzenia, oraz zgodnie ze środkami zmniejszającymi ryzyko w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń określonymi w kodeksie WOAH, niektóre obszary w prowincjach Polvamaa i Vorumaa w Estonii wymienione obecnie w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 jako obszary objęte ograniczeniami III powinny teraz zostać wymienione w tym załączniku jako obszary objęte ograniczeniami II z powodu niewystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych świń na tych obszarach objętych ograniczeniami III przez ostatnie 12 miesięcy, podczas gdy choroba ta nadal występuje u dzikich świń. Te obszary objęte ograniczeniami III powinny teraz zostać wymienione w tym załączniku jako obszary objęte ograniczeniami II z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.
(22) W sierpniu 2023 r. Włochy poinformowały Komisję o ówczesnej sytuacji w zakresie afrykańskiego pomoru świń na swoim terytorium w następstwie potwierdzenia wystąpienia w dniu 18 sierpnia 2023 r. ogniska tej choroby u utrzymywanych świń w regionie Lombardii na obszarze uprzednio uznawanym za wolny od choroby. Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687 i rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/594 Włochy ustanowiły obszar objęty ograniczeniami obejmujący obszar zapowietrzony i zagrożony, na którym stosuje się ogólne środki zwalczania chorób określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby.
(23) W następstwie otrzymania od Włoch informacji dotyczących tego ogniska u utrzymywanych świń na obszarze wcześniej wolnym od choroby w regionie Lombardia tego państwa członkowskiego przyjęto decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2023/1684 8 . Ponadto obszar objęty ograniczeniami ustanowiony przez właściwy organ Włoch wymieniono w części B załącznika II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 9 , a decyzję wykonawczą (UE) 2023/1684 uchylono. Ten obszar objęty ograniczeniami ma zastosowanie do dnia 28 listopada 2023 r. Od czasu wystąpienia pierwszego ogniska w sierpniu 2023 r. w regionie Lombardii wystąpiły jednak kolejne ogniska choroby.
(24) Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w zakresie afrykańskiego pomoru świń we Włoszech oraz epidemiologię tej choroby, a także uwzględniając normy międzynarodowe, takie jak Kodeks zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, wspomniany obszar Włoch, na którym wystąpiły te ogniska afrykańskiego pomoru świń, powinien obecnie zostać wymieniony jako obszary objęte ograniczeniami I i III w częściach I i III załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 i usunięty z wykazu w części B załącznika II do tego rozporządzenia wykonawczego.
(25) We wrześniu 2023 r. Szwecja poinformowała Komisję o ówczesnej sytuacji w zakresie afrykańskiego pomoru świń na swoim terytorium w następstwie potwierdzenia wystąpienia w dniu 6 września 2023 r. ogniska tej choroby u dzikiej świni w gminie Fagersta na obszarze uprzednio uznawanym za wolny od choroby. Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687 i rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/594 Szwecja ustanowiła strefę objętą zakażeniem, w której stosuje się ogólne środki w zakresie zwalczania chorób określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby.
(26) W następstwie otrzymania od Szwecji informacji dotyczących tego ogniska u dzikiej świni na obszarze wcześniej wolnym od choroby w gminie Fagersta tego państwa członkowskiego przyjęto decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2023/1778 10 . Ponadto strefę objętą zakażeniem ustanowioną przez właściwy organ Szwecji w gminie Fager- sta wymieniono w części A załącznika II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594, a decyzję wykonawczą (UE) 2023/1778 uchylono. Ta strefa objęta zakażeniem ma zastosowanie do dnia 6 grudnia 2023 r. Od czasu wystąpienia pierwszego ogniska we wrześniu 2023 r. w gminach Fagersta i Norberg wystąpiły jednak kolejne ogniska choroby.
(27) Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w zakresie afrykańskiego pomoru świń w Szwecji oraz epidemiologię tej choroby, a także uwzględniając normy międzynarodowe, takie jak Kodeks zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, wspomniany obszar Szwecji, na którym wystąpiły te ogniska afrykańskiego pomoru świń, powinien obecnie zostać wymieniony jako obszary objęte ograniczeniami I i II w częściach I i II załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 i usunięty z wykazu w części A załącznika II do tego rozporządzenia wykonawczego.
(28) Aby uwzględnić niedawne zmiany sytuacji epidemiologicznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń w Unii oraz proaktywnie zwalczać ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się tej choroby, w Estonii, Niemczech, we Włoszech, w Polsce i Szwecji należy wyznaczyć nowe obszary objęte ograniczeniami o odpowiedniej wielkości oraz wymienić je jako obszary objęte ograniczeniami I i II w wykazie w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594, jak również należy usunąć z wykazu w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 niektóre części obszarów objętych ograniczeniami I w Polsce. Ponieważ sytuacja w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń jest w Unii bardzo dynamiczna, przy wyznaczaniu tych nowych obszarów objętych ograniczeniami wzięto pod uwagę sytuację epidemiologiczną na otaczających je obszarach.
(29) Ponadto, biorąc pod uwagę ogólną sytuację epidemiologiczną w zakresie afrykańskiego pomoru świń w Chorwacji, niektóre obszary Chorwacji wymienione obecnie w części B załącznika II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 powinny zostać wymienione w tym załączniku do grudnia 2023 r.
(30) Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń ważne jest, aby zmiany, które mają zostać wprowadzone niniejszym rozporządzeniem w załącznikach I i II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594, stały się skuteczne tak szybko, jak jest to możliwe.
(31) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: