KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych 1 , w szczególności jego art. 33 akapit pierwszy,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Art. 19 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 zawiera wymóg, aby informacje umieszczane na etykietach produktów kosmetycznych obejmowały wykaz składników. Składniki należy określać za pomocą wspólnych nazw składników wymienionych w słowniku, który ma być opracowany i aktualizowany przez Komisję zgodnie z art. 33 tego rozporządzenia. W słowniku należy uwzględnić uznane międzynarodowe nazewnictwo, w tym Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetycznych (INCI).
(2) Decyzją Komisji (UE) 2019/701 2 ustanowiono słownik wspólnych nazw składników zgodnie z art. 33 rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. W słowniku tym należy dokonać znacznej liczby zmian, aby uwzględnić nowe nazwy składników, które są obecnie stosowane w przypadku produktów kosmetycznych wprowadzanych do obrotu w Unii. W celu zapewnienia jasności należy zatem zastąpić decyzję 2019/701.
(3) W celu aktualizacji słownika Komisja wykorzystała w szczególności nowe nazwy INCI opublikowane przez Personal Care Product Council, jak również skorygowała istniejące nazwy składników, które zostały zgłoszone z błędami, oraz uwzględniła nazwy, które zostały pominięte.
(4) Art. 19 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 stanowi, że w przypadku barwników innych niż barwniki przeznaczone do barwienia włosów do celów etykietowania produktów kosmetycznych w stosownych przypadkach stosuje się nazewnictwo CI (Colour Index). W przypadku barwników innych niż barwniki przeznaczone do barwienia włosów jako wspólną nazwę składnika należy zatem wymienić numer CI.
(5) Niektóre składniki stosowane w kompozycjach zapachowych i aromatycznych nie mają nazwy INCI. Do etykietowania produktów kosmetycznych zawierających te składniki używa się w Unii tzw. "nazw perfum". W odniesieniu do tych składników w słowniku należy zatem wymienić nazwy perfum, które były wcześniej stosowane w Unii.
(6) Art. 33 rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 stanowi, że wspólne nazwy składników wymienione w słowniku stosuje się do celów etykietowania wprowadzanych do obrotu produktów kosmetycznych najpóźniej po 12 miesiącach od opublikowaniu słownika w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W celu zapewnienia jasności, a także pewności prawa rozpoczęcie stosowania niniejszej decyzji należy zatem odroczyć o 12 miesięcy, dając jednocześnie podmiotom gospodarczym możliwość natychmiastowego rozpoczęcia stosowania nowego słownika,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: