Wytyczne EBC/2017/31 (UE) 2017/2193) zmieniające wytyczne (UE) 2015/280 w sprawie ustanowienia przez Eurosystem systemu produkcji i zamówień banknotów euro

WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2017/2193
z dnia 27 października 2017 r.
zmieniające wytyczne (UE) 2015/280 w sprawie ustanowienia przez Eurosystem systemu produkcji i zamówień banknotów euro (EBC/2017/31)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 128 ust. 1,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności jego art. 12 ust. 1, art. 14 ust. 3 oraz art. 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) 1  przewidują możliwość ustanowienia przez krajowe banki centralne państw członkowskich, których walutą jest euro (zwane dalej "KBC"), wchodzące w skład grupy KBC korzystających z własnych zakładów drukarskich w rozumieniu art. 6 ust. 1 tych wytycznych, samodzielnej osoby prawnej w celu wspólnej realizacji zadań publicznych, w tym w szczególności produkcji banknotów euro. Art. 1 pkt 2 określa warunki, jakie musi spełniać taka samodzielna osoba prawna, by być uznaną za własny zakład drukarski. Jednym z tych warunków jest wymóg, aby KBC sprawowały wspólną kontrolę nad takim podmiotem. Obecnie nie jest dopuszczona wprost możliwość sprawowania wspólnej kontroli za pośrednictwem innej wspólnie kontrolowanej osoby prawnej, w odpowiednich przypadkach wspólnie z jednym lub większą liczbą KBC. Aby jednak umożliwić KBC wybór uznanej przez nie za właściwą formy prawnej współpracy, oraz zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami prawa krajowego stanowiącymi implementację art. 12 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE 2 , należy w odpowiednich przepisach uwzględnić możliwość takiej wspólnej pośredniej kontroli. Dlatego też, zgodnie z art. 6 ust. 1 wytycznych (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) oraz motywem 7 tych wytycznych, KBC, który zamyka własny zakład drukarski i rozpoczyna korzystanie z innego własnego zakładu drukarskiego zorganizowanego jako samodzielny podmiot prawny poprzez sprawowanie wspólnej pośredniej kontroli nad tym podmiotem, powinien pozostać częścią grupy KBC korzystających z własnych zakładów drukarskich.

(2) Wytyczne (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) pozwalają także KBC wchodzącym w skład grupy KBC korzystających z własnych zakładów drukarskich na ustanowienie niezinstytucjonalizowanej współpracy horyzontalnej w celu wspólnej realizacji zadań publicznych. Ze względu na postulaty jasności i pewności prawa przepisy powinny stwierdzać, że KBC, który zamyka swój zakład drukarski, może pozostać częścią grupy KBC korzystających z własnych zakładów drukarskich poprzez uczestnictwo w takiej współpracy horyzontalnej, o ile spełnia odpowiednie wymogi. KBC, który zamyka swój zakład drukarski, może wybierać pomiędzy uczestnictwem w grupie KBC stosujących procedurę przetargową w rozumieniu art. 3 wytycznych (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) a uczestnictwem we współpracy horyzontalnej.

(3) Art. 12 wytycznych (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) przewiduje dokonywanie przez Radę Prezesów przeglądu tych wytycznych co dwa lata. Rada Prezesów powinna dysponować całkowitą swobodą w ustalaniu terminu takiego przeglądu oraz potrzeby jego przeprowadzenia.

(4) Wytyczne (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) powinny zatem zostać odpowiednio zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł  1

Zmiany

W wytycznych (UE) 2015/280 (EBC/2014/44) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 pkt 2 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Kontrola nad własnym zakładem drukarskim zorganizowanym jako samodzielny podmiot prawny może także być sprawowana - w odpowiednich przypadkach wspólnie z jednym lub większą liczbą KBC - przez inną osobę prawną podlegającą wspólnej kontroli KBC w rozumieniu akapitu poprzedzającego.";

2)
art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

Zasady ogólne

KBC, które ani nie korzystają z własnych zakładów drukarskich, ani nie uczestniczą w niezinstytucjonalizowanej współpracy horyzontalnej zgodnie z art. 6 ust. 3 i art. 8, należą do grupy KBC stosujących procedurę przetargową (zwanych dalej »KBC stosującymi procedurę przetargową«).";

3)
w art. 6 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Z zastrzeżeniem mających zastosowanie unijnych i krajowych przepisów dotyczących zamówień publicznych KBC, który zamyka swój własny zakład drukarski, może zdecydować się na pozostanie częścią grupy KBC korzystających z własnych zakładów drukarskich, pod warunkiem że uczestniczy w niezinstytucjonalizowanej współpracy horyzontalnej na podstawie umowy o współpracy w rozumieniu art. 8.";

4)
art. 8 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W celu wspólnej realizacji zadań publicznych KBC korzystające z własnych zakładów drukarskich zbadają możliwość utworzenia:

a) samodzielnej osoby prawnej składającej się z ich własnych zakładów drukarskich lub posiadającej w tych zakładach udziały; lub

b) niezinstytucjonalizowanej współpracy horyzontalnej na podstawie umowy o współpracy.";

5)
uchyla się art. 12.
Artykuł  2

Skuteczność

Niniejsze wytyczne stają się skuteczne z dniem zawiadomienia o nich KBC.

Artykuł  3

Adresaci

Niniejsze wytyczne są adresowane do wszystkich banków centralnych Eurosystemu.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 27 października 2017 r.
W imieniu Rady Prezesów EBC
Mario DRAGHI
Prezes EBC
1 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/280 z dnia 13 listopada 2014 r. w sprawie ustanowienia przez Eurosystem systemu produkcji i zamówień banknotów euro (EBC/2014/44) (Dz.U. L 47 z 20.2.2015, s. 29).
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.U. L 94 z 28.3.2014, s. 65).

Zmiany w prawie

Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.310.49

Rodzaj: Wytyczne
Tytuł: Wytyczne EBC/2017/31 (UE) 2017/2193) zmieniające wytyczne (UE) 2015/280 w sprawie ustanowienia przez Eurosystem systemu produkcji i zamówień banknotów euro
Data aktu: 27/10/2017
Data ogłoszenia: 25/11/2017
Data wejścia w życie: 25/11/2017