(C/2025/32)
Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 6 stycznia 2025 r.)
Strony
Wnoszący odwołanie: Komisja Europejska (przedstawiciele: początkowo F. Castillo de la Torre, M. Kellerbauer, N. Khan i C. Sjödin, następnie F. Castillo de la Torre, M. Kellerbauer i N. Khan, a wreszcie F. Castillo de la Torre i M. Kellerbauer, pełnomocnicy)
Pozostali uczestnicy postępowania: Intel Corporation Inc. (przedstawiciele: początkowo D. Beard, KC, J. Williams, barrister, i A. Parr, solicitor, następnie D. Beard, KC, J. Williams, barrister, i B. Meyring, Rechtsanwalt), Association for Competitive Technology Inc. (przedstawiciele: J.-F. Bellis, avocat, i K. Van Hove, advocaat), Union fédérale des consommateurs - Que choisir (UFC - Que choisir)
Interwenient popierający żądania strony wnoszącej odwołanie: Republika Federalna Niemiec (przedstawiciele: J. Möller i P.-L. Krüger, pełnomocnicy)
Sentencja
1) Odwołanie zostaje oddalone.
2) Komisja Europejska pokrywa, poza własnymi kosztami, koszty poniesione przez Intel Corporation Inc. oraz przez Association for Competitive Technology Inc.
3) Republika Federalna Niemiec pokrywa własne koszty oraz koszty poniesione przez Intel Corporation Inc. i przez Association for Competitive Technology Inc. w związku z interwencją tego państwa.
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.32 |
Rodzaj: | Wyrok |
Tytuł: | Sprawa C-240/22 P: Wyrok Trybunału (piąta izba) z dnia 24 października 2024 r. - Komisja Europejska v. Intel Corporation Inc., Association for Competitive Technology Inc. i in. |
Data aktu: | 24/10/2024 |
Data ogłoszenia: | 06/01/2025 |