(C/2025/144)
Język postępowania: włoski
(Dz.U.UE C z dnia 13 stycznia 2025 r.)
Sąd odsyłający
Corte suprema di cassazione
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: F.F.
Druga strona postępowania: Istituto nazionale della previdenza sociale (INPS)
Pytanie prejudycjalne
Czy uregulowanie krajowe, które uzależnia - w przypadku wniosku o zsumowanie okresów składkowych ukończonych w różnych państwach Unii Europejskiej - przyznanie dodatku wyrównującego wysokość zwykłejrenty z tytułu niezdolności do pracy do minimalnej kwoty przewidzianej ustawą od spełnienia przesłanki dotyczącej ukończenia dziesięcioletniego okresu składkowego we Włoszech zgodnie z art. 8 akapit drugi ustawy nr 153/69 w stosunku do osób, w przypadku których okres składkowy został ukończony w całości we Włoszech, a którym przysługuje dodatek wyrównujący wysokość świadczenia do minimalnej kwoty przewidzianej ustawą po ukończeniu okresu składkowego wynoszącego zaledwie 5 lat (3 lata w ciągu ostatnich 5 lat) zgodnie z art. 1 i 4 ustawy nr 222/84, jest sprzeczne z uregulowaniem [Unii Europejskiej], w szczególności z art. 58 rozporządzenia [WE] nr 883/2004 2 ?
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.144 |
| Rodzaj: | Ogłoszenie |
| Tytuł: | Sprawa C-633/24, Sovisso: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Corte suprema di cassazione (Włochy) w dniu 27 września 2024 r. - F.F./Istituto nazionale della previdenza sociale (INPS) |
| Data aktu: | 13/01/2025 |
| Data ogłoszenia: | 13/01/2025 |