Sprawa C-730/23: Skarga wniesiona w dniu 29 listopada 2023 r. - Rzeczpospolita Polska/Republika Federalna Niemiec

Skarga wniesiona w dniu 29 listopada 2023 r. - Rzeczpospolita Polska/Republika Federalna Niemiec
(Sprawa C-730/23)

(C/2024/939)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 29 stycznia 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Rzeczpospolita Polska (przedstawiciele: B. Majczyna i S. Żyrek, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Republika Federalna Niemiec

Żądania strony skarżącej

Rzeczpospolita Polska wnosi do Trybunału o:

- stwierdzenie, że dokonując nielegalnego przemieszczania odpadów do Rzeczypospolitej Polskiej, Republika Federalna Niemiec uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy traktatów;

- obciążenie Republiki Federalnej Niemiec kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Rzeczpospolita Polska zarzuca Republice Federalnej Niemiec w skardze uchybienie zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów 1 .

Polska opiera swoją skargę na trzech następujących zarzutach:

Zarzut pierwszy: Naruszenie obowiązku zapewnienia, aby nielegalnie przemieszczone odpady zostały odebrane w terminie 30 dni (art. 24 ust. 2 rozporządzenia nr 1013/2006)

W ramach zarzutu pierwszego Polska twierdzi, że Niemcy nie wywiązały się z wynikającego z art. 24 ust. 2 akapity pierwszy i drugi obowiązku zapewnienia odbioru nielegalnie przemieszczonych odpadów w terminie 30 dni.

Polska uważa, że przemieszczanie odpadów z terytorium Niemiec do sześciu lokalizacji w Polsce (Tuplice, Stary Jawor, Sobolew, Gliwice, Sarbia i Bzowo) stanowi nielegalne przemieszczanie odpadów, za które odpowiedzialne są niemieckie podmioty, które je zorganizowały. Pomimo zgłoszenia przez władze polskie nielegalnego przemieszczania odpadów i jego powodów, ani te podmioty, ani władze niemieckie nie zapewniły, aby odpady zostały zwrócone do Niemiec w terminie 30 dni. Władze niemieckie nie uzgodniły również z Polską żadnego innego terminu zwrotu odpadów.

Zarzut drugi: Naruszenie obowiązku uznania odpadów za odpady wymienione w załączniku IV do rozporządzenia nr 1013/2006 (art. 28 ust. 2 rozporządzenia nr 1013/2006)

Zarzut drugi dotyczy naruszenia przez Niemcy art. 28 ust. 2 rozporządzenia nr 1013/2006 w odniesieniu do przemieszczania odpadów z terytorium Niemiec do czterech lokalizacji w Polsce (Sobolew, Gliwice, Sarbia, Bzowo).

W odniesieniu do tych przemieszczeń między Polską a Niemcami istnieją rozbieżności co do klasyfikacji przesyłanych odpadów. Rzeczpospolita Polska uważa, że przesyłane odpady są odpadami budowlanymi i zmieszanymi odpadami komunalnymi, które powinny były zatem zostać objęte procedurą zgłoszenia przewidzianą w art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia nr 1013/2006. Niemcy uważają natomiast, że chodzi o odpady w rozumieniu załącznika III, które podlegają uproszczonej procedurze informowania przewidzianej w art. 18 rozporządzenia nr 1013/2006. Ze względu na te różnice Niemcy są zobowiązane na podstawie art. 28 ust. 2 rozporządzenia nr 1013/2006 do uznania danych odpadów za odpady wymienione w załączniku IV do rozporządzenia nr 1013/2006. Niemcy nie wywiązały się z tego obowiązku.

Zarzut trzeci: Naruszenie obowiązku lojalnej współpracy (art. 4 ust. 3 TUE)

Wreszcie w ramach zarzutu trzeciego Polska podnosi, że Niemcy naruszyły obowiązek lojalnej współpracy, który na nich ciąży na mocy art. 4 ust. 3 TUE, powstrzymując się od przyjęcia środków mających na celu wyjaśnienie okoliczności związanych z nielegalnym przemieszczaniem odpadów.

Niemcy dopuściły się szeregu zaniechań w toku procedury wymiany informacji i koordynacji działań między tymi dwoma państwami. Zaniechania te i brak zaangażowania ze strony Niemiec utrudniły ustalenie przez Polskę okoliczności faktycznych, uniemożliwiły zapewnienie pełnej skuteczności przepisów rozporządzenia nr 1013/2006 i doprowadziły do tego, że nielegalnie przemieszczone odpady zalegały przez wiele lat w sześciu omawianych lokalizacjach w Polsce.

1 Rozporządzenie (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1013/2006 z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz.U. 2006, L 190, s. 1).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024