Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu - SA.107915Tekst mający znaczenie dla EOG

Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu
SA.107915
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(C/2024/822)

Data przyjęcia decyzji 19.12.2023
Numer pomocy SA.107915
Państwo członkowskie Grecja
Region
Nazwa (i/lub nazwa beneficjenta) Financial support in favour of energy intensive consumers.
Podstawa prawna Article 61 paragraph 1 of Law 4839/2021 (FEK A 181)
Rodzaj środka pomocy Program pomocy
Cel pomocy Zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce
Forma pomocy Dotacja bezpośrednia
Budzet Całkowity budżet: 150 000 000 EUR
Intensywność pomocy 80,0 %
Czas trwania
Sektory gospodarki Wydobywanie węgla kamiennego, Górnictwo ropy naftowej, Górnictwo rud żelaza, Górnictwo pozostałych rud metali nieżelaznych, Wydobywanie minerałów dla przemysłu chemicznego oraz do produkcji nawozów, Wydobywanie soli, Górnictwo i wydobywanie pozostałe, gdzie indziej niesklasy- fikowane, Produkcja olejów i pozostałych tłuszczów płynnych, Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych, Produkcja cukru, Produkcja słodu, Przygotowanie i przędzenie włókien tekstylnych, Wykończanie wyrobów włókienniczych, Produkcja włóknin i wyrobów wykonanych z włóknin, z wyłączeniem odzieży, Produkcja odzieży skórzanej, Produkcja arkuszy fornirowych i płyt wykonanych na bazie drewna, Produkcja masy włóknistej, Produkcja papieru i tektury, Wytwarzanie i przetwarzanie koksu, Wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej, Produkcja gazów technicznych, Produkcja barwników i pigmentów, Produkcja pozostałych podstawowych chemikaliów nieorganicznych, Produkcja pozostałych podstawowych chemikaliów organicznych, Produkcja nawozów i związków azotowych, Produkcja tworzyw sztucznych w formach podstawowych, Produkcja kauczuku syntetycznego w formach podstawowych, Produkcja włókien chemicznych, Produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych, Produkcja szkła płaskiego, Produkcja szkła gospodarczego, Produkcja włókien szklanych, Produkcja i obróbka pozostałego szkła, włączając szkło techniczne, Produkcja wyrobów ogniotrwałych, Produkcja prętów ciągnionych na zimno, Produkcja cegieł, dachówek i materiałów budowlanych, z wypalanej gliny, Produkcja ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych, Produkcja ceramicznych wyrobów sanitarnych, Produkcja cementu, Produkcja wapna i gipsu, Produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, gdzie indziej niesklasyfikowana, Produkcja surówki żelazostopów, żeliwa i stali oraz wyrobów hutniczych, Produkcja rur, przewodów, kształtowników zamkniętych i łączników, ze stali, Produkcja pozostałych wyrobów ze stali poddanych wstępnejobróbce, Produkcja aluminium, Produkcja ołowiu, cynku i cyny, Produkcja miedzi, Produkcja pozostałych metali nieżelaznych, Wytwarzanie paliw jądrowych, Odlewnictwo żeliwa
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc Ministry for the Environment and Energy Leoforos Mesogeion 119, 11526 Athens
Inne informacje
Oryginalny tekst decyzji, z którego usunięto wszystkie informacje poufne, znajduje się na stronie: https://competition-cases.ec.europa.eu/search?caseInstrument=SA

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.822

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu - SA.107915Tekst mający znaczenie dla EOG
Data aktu: 16/01/2024
Data ogłoszenia: 16/01/2024