(Dz.U.UE C z dnia 13 grudnia 2024 r.)
Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .
INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ
"Barbanza e Iria"
PGI-ES-A1255-AM03
Data przekazania informacji:
30.9.2024
OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY
1. DODANIE NOWEJ ODMIANY WINOROŚLI.
Opis:
Do wykazu odmian dopuszczonych do produkcji win objętych ChNP "Barbanza e Iria" włączono nową odmianę, a mianowicie odmianę białą Ratiño gallega.
Zmieniono pkt 6 specyfikacji produktu oraz pkt 7 jednolitego dokumentu.
Jest to standardowa zmiana, ponieważ nie odpowiada ona żadnemu z rodzajów zmian przewidzianych w art. 24 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 w sprawie oznaczeń geograficznych.
Uzasadnienie:
Przeprowadzone badania wykazały, że jest to odmiana miejscowa, a nie klon innej odmiany, w związku z czym została uznana pod względem administracyjnym za nową odmianę Vitis vinífera na mocy zarządzenia APA/1097/2021 z dnia 7 października, które przewiduje włączenie różnych odmian szeregu gatunków do rejestru odmian handlowych (BOE z 11.10.2021).
2. ROZSZERZENIE WYZNACZONEGO OBSZARU
Opis:
Zakres geograficzny tego chronionego oznaczenia geograficznego został nieznacznie rozszerzony o parafię Seira w gminie Rois, która graniczy z obecnie wyznaczonym obszarem.
Zmieniono pkt 4 specyfikacji produktu oraz pkt 6 jednolitego dokumentu.
Jest to standardowa zmiana, ponieważ nie odpowiada ona żadnemu z rodzajów zmian przewidzianych w art. 24 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 w sprawie oznaczeń geograficznych.
Uzasadnienie:
Jest to niewielkie rozszerzenie obszaru, którego cechy są podobne do cech obecnie wyznaczonego obszaru, w związku z czym nie ma to wpływu na związek.
3. ZMIANY LOGO
Opis:
Zaktualizowano logo identyfikujące te wina, zastępując określenie "vino de la tierra" jego odpowiednikiem "indicación geográfica protegida" ("chronione oznaczenie geograficzne").
Zmieniono załącznik II specyfikacji produktu; zmiana ta nie ma wpływu na jednolity dokument.
Jest to standardowa zmiana, ponieważ nie odpowiada ona żadnemu z rodzajów zmian przewidzianych w art. 24 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 w sprawie oznaczeń geograficznych.
Uzasadnienie:
Termin "chronione oznaczenie geograficzne" jest obecnie częściej stosowany przy wprowadzaniu do obrotu.
4. AKTUALIZACJA NIEKTÓRYCH ODESŁAŃ I ULEPSZENIE TEKSTU POD WZGLĘDEM REDAKCYJNYM.
Opis:
Zmiana specyfikacji produktu została wykorzystana do aktualizacji odesłania prawnego, które ze względu na upływ czasu było już przestarzałe, oraz do ulepszenia tekstu pod względem redakcyjnym w kilku punktach.
Zmieniono pkt 2, 4, 7, 8 i 9 specyfikacji produktu; zmiana ta nie ma wpływu na jednolity dokument.
Jest to standardowa zmiana, ponieważ nie odpowiada ona żadnemu z rodzajów zmian przewidzianych w art. 24 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 w sprawie oznaczeń geograficznych.
Uzasadnienie:
Zmiana została wykorzystana na ulepszeniu tekstu pod względem redakcyjnym.
JEDNOLITY DOKUMENT
1. Nazwa lub nazwy
Barbanza e Iria
2. Rodzaj oznaczenia geograficznego
ChOG - chronione oznaczenie geograficzne
3. Kategorie produktów sektora wina
1. Wino
3.1. Kod Nomenklatury scalonej
- 22 - NAPOJE BEZALKOHOLOWE, ALKOHOLOWE I OCET
2204 - Wino ze świeżych winogron, włącznie z winami wzmocnionymi; moszcz gronowy, inny niż ten objęty pozycją 2009
4. Opis wina lub win
WINO - wina białe, czerwone i odmianowe
KRÓTKI OPIS
Wina te są lekkie, przejrzyste i jasne, a ich barwa charakteryzuje się odpowiednią głębią. Wina mają wyraźny i wolny od wad aromat charakterystyczny dla surowca stosowanego do ich produkcji, z wyczuwalnymi nutami kwiatowymi i owocowymi oraz średnią zawartością alkoholu. Na podniebieniu są miękkie, świeże, bogate i wyważone, z lekko wyczuwalną kwasowością. Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu w winach odmianowych:
*Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu win odmianowych 11 %
*Maksymalna kwasowość lotna win wprowadzonych do obrotu po co najmniej rocznym okresie dojrzewania: 16,66 mEq/L
*Maksymalna zawartość dwutlenku siarki w winach białych: 175 mg/l
Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
- Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości): -Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 10.
- Minimalna kwasowość ogólna: 5 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy
- Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
15.
- Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):
150.
5. Praktyki enologiczne
5.1. Szczególne praktyki enologiczne
Szczególna praktyka enologiczna
Po ekstrakcji z winogron i oddzieleniu od wytłoków ilość uzyskanego moszczu winogronowego nie powinna przekraczać 67 l na 100 kg winogron.
5.2. Maksymalna wydajność
1. Odmiany winogron białych
12 000 kilogramów winogron z hektara
2. Odmiany winogron białych
80,4 hektolitra z hektara
3. Odmiany winogron czerwonych
8 000 kilogramów winogron z hektara
4. Odmiany winogron czerwonych
53,6 hektolitra z hektara
6. Wyznaczony obszar geograficzny
gminy Boiro, Catoira, Dodro, A Pobra do Caramiñal, Pontecesures, Rianxo, Ribeira i Valga; parafie (parroquias) Camboño, Fruíme i Tállara w gminie Lousame; parafie Iria Flavia i Padrón w gminie Padrón; oraz parafie Baroña, Caamaño, Queiruga, Ribasieira, San Pedro de Muro i Xuño w gminie Porto do Son oraz parafia Seira w gminie Rois.
Przedmiotowy obszar geograficzny jest w większości położony w prowincji A Coruña, z wyjątkiem gmin Catoira, Valga i Pontecesures, które leżą w prowincji Pontevedra.
7. Odmiany winorośli
AGUDELO - CHENIN BLANC
ALBARIN BLANCO - BRANCO LEXITIMO
ALBARIÑO
BRANCELLAO
CAÍÑO BLANCO
CAÍÑO TINTO
ESPADEIRO - TORNEIRO
GODELLO
LOUREIRA - LOUREIRO BLANCO
LOUREIRA - MARQUÉS
LOUREIRO TINTO
MENCIA
MERENZAO
RATINO GALLEGA
SOUSÓN
TORRONTES
TREIXADURA
8. Opis związku lub związków
Właściwości win wynikają z lokalnych temperatur, opadów i warunków uprawy, a także wpływa na nie czynnik ludzki, co przejawia się w doborze odmian (głównie odmiany rodzime), wyborze najlepszych gleb (gliniaste, głębokie, przepuszczalne gleby charakterystyczne dla tego obszaru geograficznego) oraz wykorzystaniu dobrych praktyk uprawowych, w tym wprawnego ręcznego cięcia i prowadzenia winorośli, które umożliwia wykorzystanie potencjału winiarskiego istniejącego na tym obszarze. Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że otrzymywane wina są zrównoważone, harmonijne i trwałe oraz charakteryzują się doskonałym profilem aromatycznym.
9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)
Ramy prawne:
przepisy krajowe
Rodzaj wymogów dodatkowych:
butelkowanie w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego
Opis wymogu:
Wina muszą być butelkowane na wyznaczonym obszarze geograficznym, na którym zostały wytworzone. Transport i butelkowanie wina poza obszarem produkcji może niekorzystnie wpływać na jego jakość, gdyż wino może zostać narażone na reakcję utleniania-redukcji, zmiany temperatury i działanie innych czynników. Ryzyko jest tym większe, im dalej wino jest transportowane. Butelkowanie na obszarze pochodzenia umożliwia zachowanie charakterystycznych cech i jakości produktu. W związku z tym - oraz mając na uwadze doświadczenie i dogłębną wiedzę w zakresie szczególnych właściwości tych win gromadzone od lat przez winiarnie produkujące wina objęte chronionym oznaczeniem geograficznym Barbanza e Iria - butelkowanie win musi odbywać się na obszarze pochodzenia, aby zachować wszystkie fizyczne, chemiczne i organoleptyczne cechy charakterystyczne tych win.
Ramy prawne:
przepisy krajowe
Rodzaj wymogów dodatkowych:
Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania
Opis wymogu:
Na każdej butelce musi znajdować się numerowana etykieta dodatkowa z logo ChOG.
Link do specyfikacji produktu
Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
10.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.7433 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 |
Data aktu: | 13/12/2024 |
Data ogłoszenia: | 13/12/2024 |