united kingdom
ukraine

Sprawa T-532/24: Skarga wniesiona w dniu 11 października 2024 r. - Bank Havilland/EBC

Skarga wniesiona w dniu 11 października 2024 r. - Bank Havilland/EBC
(Sprawa T-532/24)

(C/2024/7362)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 16 grudnia 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Banque Havilland SA (Luksemburg, Luksemburg) (przedstawiciel: O. Behrends, adwokat)

Strona pozwana: Europejski Bank Centralny

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności, na podstawie art. 264 TFUE, decyzji EBC ECB-SSM-2024-LU-5 WHD-2023-0005 z dnia 1 sierpnia 2024 r. w sprawie cofnięcia skarżącej zezwolenia na prowadzenie działalności jako instytucja kredytowa (zwanej dalej "zaskarżoną decyzją"); oraz

- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Swą skargę strona wnosząca ją opiera na trzech zarzutach.

1. Zarzut pierwszy dotyczy tego, że wydając zaskarżoną decyzję strona pozwana dopuściła się nadużycia władzy, lub, posiłkowo, że doszło do naruszenia przepisów prawa materialnego Unii Europejskiej ze względu na to, iż:

- naruszyła ono przysługujące stronie skarżącej prawo do rozpatrzenia jej spraw na podstawie prawa krajowego przez właściwe organy krajowe pod kontrolą sądów krajowych;

- zaskarżona decyzja dotyczy kwestii innych niż ostrożnościowe;

- w bezprawny sposób traktuje ona rzeczywistego beneficjenta banku jako bank objęty nadzorem;

- w zaskarżonej decyzji nałożyła ona de facto karę, w odróżnieniu od środka mającego na celu zapewnienie jej przestrzegania; oraz

- oparła się ona na niezgodnych z prawem przepisach rozporządzenia Rady (UE) nr 1024/2013 ( I ) i rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 468/2014(2) (w tym w szczególności art. 4 i 14 rozporządzenia nr 1024/2013). Przepisy te są niezgodne z prawem, ponieważ wykraczają poza ograniczony zakres stosowania art. 127 ust. 6 TFUE i naruszają podstawowe zasady prawa Unii dotyczące stosowania prawa krajowego.

2. Zarzut drugi dotyczy niezgodności zaskarżonej decyzji z prawem proceduralnym ze względu na to, że EBC i Komisja Nadzoru Sektora Finansowego (Commission de Surveillance du Secteur Financier) nie przeprowadziły żadnej formalnej procedury cofnięcia zezwolenia, unikając uczestnictwa strony skarżącej w takim postępowaniu aż do momentu zakończenia procesu gromadzenia okoliczności faktów i podejmowania decyzji we wszystkich ich praktycznych aspektach. W tym kontekście strona skarżąca podnosi również niezgodność z prawem art. 31 ust. 3 zdanie ostatnie rozporządzenia nr 468/2014 ze względu na to, że przewidziany w tym przepisie termin jest nieproporcjonalnie krótki.

(1) Rozporządzenie Rady (UE) nr 1024/2013 z dnia 15 października 2013 r. powierzające Europejskiemu Bankowi Centralnemu szczególne zadania w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi (Dz. U. 2013

3. Zarzut trzeci dotyczy niezgodności zaskarżonej decyzji z przepisami prawa materialnego, ponieważ została ona oparta na ocenie bardzo ograniczonej części prowadzonej przez stronę skarżącą działalności w zakresie, w jakim wiąże się ona z szeregiem obowiązków nieistniejących na mocy prawa krajowego i nie jest uzasadniona wystarczająco na gruncie innych podstaw cofnięcia zezwolenia. W tym kontekście strona skarżąca podnosi:

- niezgodność z prawem uzasadnienia zaskarżonej decyzji, co jest sprzeczne zarówno z prawem krajowym, jak i z prawem Unii;

- naruszenie zasady proporcjonalności;

- nadużycie przez stronę pozwaną przysługujących jej uprawnień regulacyjnych w rozumieniu art. 263 TFUE;

- uchybienie uzasadnionym oczekiwaniom;

- naruszenie zasady ne bis in idem;

- naruszenie zasady równego traktowania.

I) 287, s. 63).

(2) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 468/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające ramy współpracy pomiędzy Europejskim Bankiem Centralnym a właściwymi organami krajowymi oraz wyznaczonymi organami krajowymi w ramach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (rozporządzenie ramowe w sprawie Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego) (EBC/2014/17) (Dz.U. 2014 L 141, s. 1).

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.7362

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-532/24: Skarga wniesiona w dniu 11 października 2024 r. - Bank Havilland/EBC
Data aktu: 16/12/2024
Data ogłoszenia: 16/12/2024