(Sprawa C-227/23 1 , Kwantum Nederland i Kwantum België)(Odesłanie prejudycjalne - Własność intelektualna i przemysłowa - Prawo autorskie - Dyrektywa 2001/29/wE - Artykuły 2-4 - Prawa wyłączne - Prawnoautorska ochrona dzieł sztuki użytkowej, w przypadku których państwo pochodzenia, nie jest państwem członkowskim - Konwencja berneńska - Artykuł 2 ust. 7 - Test wzajemności materialnej - Podział kompetencji między Unię Europejską i jej państwa członkowskie - Zastosowanie przez państwa członkowskie testu wzajemności materialnej - Artykuł 351 akapit pierwszy TFUE)
(C/2024/7290)
Język postępowania: niderlandzki
(Dz.U.UE C z dnia 16 grudnia 2024 r.)
Sąd odsyłający
Hoge Raad der Nederlanden
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: Kwantum Nederland BV, Kwantum België BV
Druga strona postępowania: Vitra Collections AG
Sentencja
1) Sytuacja, w której dana spółka domaga się prawnoautorskiej ochrony przedmiotu sztuki użytkowej sprzedawanego w państwie członkowskim, wchodzi w przedmiotowy zakres zastosowania prawa Unii, pod warunkiem że przedmiot ten można zakwalifikować jako "utwór" w rozumieniu dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym.
2) Artykuł 2 lit. a) i art. 4 ust. 1 dyrektywy 2001/29 w związku z art. 17 ust. 2 i art. 52 ust. 1 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej
należy interpretować w ten sposób, że:
w obecnym stanie prawa Unii stoją one na przeszkodzie temu, by państwa członkowskie stosowały w prawie krajowym test wzajemności materialnej przewidziany w art. 2 ust. 7 zdanie drugie Konwencji o ochronie dzieł literackich i artystycznych, podpisanej w Bernie w dniu 9 września 1886 r. (Akt paryski z dnia 24 lipca 1971 r.), w brzmieniu uwzględniającym zmiany z dnia 28 września 1979 r., w stosunku do dzieła sztuki użytkowej, w przypadku którego państwem pochodzenia jest państwo trzecie i którego autor jest obywatelem państwa trzeciego. Zgodnie z art. 52 ust. 1 Karty praw podstawowych wyłącznie do ustawodawcy Unii należy określenie w przepisach Unii, czy należy ograniczyć przyznanie w Unii praw przewidzianych w tychże art. 2 lit. a) i art. 4 ust. 1.
3) Artykuł 351 akapit pierwszy TFUE należy interpretować w ten sposób, że nie pozwala on państwu członkowskiemu na stosowanie, w drodze odstępstwa od przepisów prawa Unii, testu wzajemności materialnej przewidzianego w art. 2 ust. 7 zdanie drugie Konwencji o ochronie dzieł literackich i artystycznych, podpisanej w Bernie w dniu 9 września 1886 r. (akt paryski z dnia 24 lipca 1971 r.), w wersji wynikającej ze zmian z dnia 28 września 1979 r., w stosunku do utworu, w przypadku którego państwem pochodzenia są Stany Zjednoczone Ameryki.