(C/2024/7285)(Dz.U.UE C z dnia 6 grudnia 2024 r.)
Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .
INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ
"Pantelleria"
PDO-IT-A0792-AM02
Data przekazania informacji: 10 września 2024 r.
OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY
1. Okres fermentacji
Opis: zmiana polega na włączeniu do pkt 5 specyfikacji produktu akapitu, w którym dzień 30 czerwca roku następującego po roku, w którym wyprodukowano winogrona, ustanawia się jako ostatni dzień maksymalnego okresu fermentacji i drugiej fermentacji w przypadku win produkowanych z suszonych winogron.
Uzasadnienie: celem tej zmiany w specyfikacji jest usunięcie biurokratycznego etapu, jakim jest konieczność wystąpienia z wnioskiem o zezwolenie na prowadzenie fermentacji po 15 grudnia w roku zbioru winogron.
Zmiana dotyczy pkt 5 specyfikacji produktu.
2. Etykietowanie i prezentacja - stosowanie określenia "Zibibbo"
Opis: zmiana polega na wprowadzeniu możliwości stosowania określenia "Zibibbo" wyłącznie w odniesieniu do "Pantelleria Bianco" [wino białe].
Uzasadnienie:
1) uzupełnienie określenia "Bianco" na etykietach określeniem stosowanym na obszarze lokalnym, gdzie "Pantelleria Bianco" tradycyjnie określa się mianem "Zibibbo Secco" [wino wytrawne "Zibibbo"];
2) promowanie stosowania ChNP "Pantelleria" zamiast ChOG "Terre Siciliane" poprzez zezwolenie na stosowanie określenia "Zibibbo";
3) umożliwienie ujednolicenia podejścia do etykietowania, nazewnictwa i prezentacji tych win.
Zmiana dotyczy pkt 7 specyfikacji produktu oraz punktu "Dodatkowe wymogi" w jednolitym dokumencie.
3. Etykietowanie i prezentacja - odniesienie do szerszej jednostki geograficznej
Opis: zmiana dotyczy możliwości stosowania określenia geograficznego "Sicilia", które jest już stosowane w przypadku pozostałych ośmiu nazw pochodzenia z Sycylii.
Uzasadnienie: zmiana ta wynika z faktu, że użycie określenia "Sicilia" dostosowuje nazwę produktu "Pantelleria" do innych nazw produktów pochodzących z regionu i wprowadza go w kontekst geograficzny na rynku światowym. Szersze określenie geograficzne "Sicilia" stanowi dodatkowe oznaczenie geograficzne, które - w szczególności na rynku eksportowym - pomaga zidentyfikować wyspę Pantelleria jako część terytorium regionalnego Sycylii.
Zmiana dotyczy pkt 7 specyfikacji produktu oraz punktu "Dodatkowe wymogi" w jednolitym dokumencie.