(Dz.U.UE C z dnia 2 grudnia 2024 r.)
1) Celem niniejszego dokumentu jest wycofanie wcześniejszego komunikatu Komisji, mianowicie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu odsyłania spraw przewidzianego w art. 22 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw w odniesieniu do określonych kategorii spraw 1 , w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach połączonych C-611/22 P i C-625/22 P.
1. Wprowadzenie - kontekst zmienionego podejścia do art. 22 i sprawy Illumina/GRAIL 2
2) W dniu 26 marca 2021 r. w dokumencie roboczym służb Komisji 3 przedstawiono wyniki oceny proceduralnych
i jurysdykcyjnych aspektów rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, w ramach której zbadano m.in. skuteczność progów opartych na obrocie, od których zależy właściwość, przewidzianych w rozporządzeniu w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. We wspomnianym dokumencie roboczym służb Komisji przedstawiono wniosek wynikający z tej oceny, że chociaż progi te, uzupełnione mechanizmami odsyłania określonymi w rozporządzeniu w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, są zasadniczo skuteczne w wychwytywaniu transakcji mających znaczący negatywny wpływ na konkurencję na rynku wewnętrznym, szereg transakcji, które potencjalnie również mogłyby mieć taki wpływ, nie zostało objętych przeglądem Komisji ani państw członkowskich.
3) Po uznaniu mechanizmów odsyłania spraw przewidzianych w rozporządzeniu w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw za możliwy impuls do zaradzenia problemom, przynajmniej częściowo, Komisja opracowała zmienione podejście w odniesieniu do stosowania art. 22 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Zgodnie z tym zmienionym podejściem Komisja zamierzała zachęcać do odsyłania spraw i akceptować te odesłania w niektórych przypadkach, gdy odsyłające państwo członkowskie nie miało początkowej właściwości w danej sprawie, ale kryteria określone w art. 22 były spełnione.
4) W dniu 31 marca 2021 r. Komisja przyjęła komunikat ("wytyczne") 4 zawierający wskazówki dotyczące poszczególnych kategorii spraw, które mogłyby być odpowiednie do odesłania w sytuacjach, w których transakcja nie podlega zgłoszeniu na podstawie przepisów prawa odsyłającego państwa członkowskiego lub państw członkowskich, a zatem określający kryteria, które Komisja mogłaby uwzględniać w takich sytuacjach przy zachęcaniu do odesłania sprawy lub akceptowaniu takiego odesłania, co miało na celu wyjaśnienie zmienionego podejścia 5 .
5) Zgodnie z wytycznymi w dniu 19 kwietnia 2021 r. Komisja zaakceptowała wniosek o odesłanie złożony przez Francję, do którego dołączyły Belgia, Grecja, Islandia, Niderlandy i Norwegia ("państwa odsyłające"), o ocenę planowanego przejęcia przedsiębiorstwa GRAIL przez przedsiębiorstwo Illumina ("transakcja") na podstawie rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw ("decyzje w sprawie wniosku o odesłanie") 6 .
Transakcja nie osiągnęła progów obrotów określonych w rozporządzeniu w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw i nie została zgłoszona w żadnym państwie członkowskim, ale Komisja uznała, że spełnia ona kryteria odesłania na podstawie art. 22 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw i że kwalifikuje się ona do rozpatrzenia w rozumieniu wytycznych. Komisja stwierdziła w szczególności, że transakcja wpłynie na wymianę handlową na rynku wewnętrznym i może znacznie wpłynąć na konkurencję na terytorium państw, które wystąpiły z wnioskiem o odesłanie, a także że odesłanie jest właściwe, ponieważ znaczenie konkurencyjne przedsiębiorstwa GRAIL nie znajduje odzwierciedlenia w jego obrotach 7 .
2. Postępowanie przed sądami Unii
6) W dniu 28 kwietnia 2021 r. przedsiębiorstwo Illumina wniosło do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji w sprawie wniosku o odesłanie.
7) W dniu 13 lipca 2022 r. Sąd utrzymał w mocy decyzje w sprawie wniosku o odesłanie, potwierdzając właściwość Komisji do zbadania transakcji 8 .
8) W dniu 22 września 2022 r. przedsiębiorstwo Illumina wniosło odwołanie od wyroku wydanego przez Sąd. W dniu 30 września 2022 r. również przedsiębiorstwo GRAIL wniosło odwołanie od wyroku wydanego przez Sąd.
9) W dniu 3 września 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uwzględnił te odwołania, stwierdzając, że art. 22 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw nie upoważnia Komisji do przyjmowania odesłań dotyczących koncentracji od państw członkowskich, które ustanowiły krajowy system kontroli koncentracji, a nie są właściwe do badania tych koncentracji na podstawie własnego prawa krajowego 9 . Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uchylił zatem wyrok Sądu w sprawie T-227/21 i stwierdził nieważność decyzji w sprawie wniosku o odesłanie.
3. Wniosek
10) W świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach połączonych C-611/22 P i C-625/22 P, w którym uchylono wyrok Sądu w sprawie T-227/21 i stwierdzono nieważność decyzji w sprawie wniosku o odesłanie, Komisja nie może powoływać się na art. 22 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw w celu akceptacji odesłań dotyczących koncentracji od państw członkowskich, które ustanowiły krajowy system kontroli koncentracji, a nie są właściwe do badania tych koncentracji na podstawie własnego prawa krajowego.
11) W związku z tym wytyczne doprecyzowujące zmienione podejście są przynajmniej częściowo bezprzedmiotowe, w związku z czym Komisja powinna wycofać te wytyczne zgodnie z zasadą dobrej administracji.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.7190 |
Rodzaj: | Komunikat |
Tytuł: | Komunikat Komisji w sprawie wycofania aktu |
Data aktu: | 02/12/2024 |
Data ogłoszenia: | 02/12/2024 |
Data wejścia w życie: | 02/12/2024 |