(Odesłanie prejudycjalne - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) - Rozporządzenie (WE) nr 1083/2006 - Artykuł 60 - Zasada należytego zarządzania finansami - Artykuł 80 - Prawo beneficjentów do otrzymania płatności możliwie najszybciej i w całości - Prawo do otrzymania odsetek za opóźnienia w płatnościach - Zasady skuteczności i równoważności - Wypowiedzenie umowy o finansowanie z EFRR z powodu nieprawidłowości w jej wykonaniu - Stwierdzenie nieważności tego wypowiedzenia - Korekta nieprawidłowości - Zwalczanie opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych - Dyrektywa 2011/7/UE - Zakres stosowania)(C/2024/7134)
Język postępowania: rumuński
(Dz.U.UE C z dnia 9 grudnia 2024 r.)
Sąd odsyłający
Curtea de Apel Cluj
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: SC AA SRL
Druga strona postępowania: Ministerul Fondurilor Europene
Sentencja
1) Zasadę należytego zarządzania finansami, o której mowa w art. 60 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1260/1999, należy interpretować w ten sposób, że nie stoi ona na przeszkodzie zapłacie odsetek za opóźnienie z tytułu opóźnienia w płatnościach, którego dopuściła się instytucja zarządzająca, kwot pieniężnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego odpowiadających wydatkom kwalifikowalnym.
Natomiast zasadę skuteczności należy, w świetle art. 80 rozporządzenia nr 1083/2006, interpretować w ten sposób, że stoi ona na przeszkodzie temu, by zapłata owych odsetek była wykluczona na podstawie przepisów krajowych, które nakładają obowiązek zapłaty odsetek za opóźnienie dopiero od dnia upływu terminu zwrotu nienależnie wypłaconej kwoty.
2) Artykuł 2 pkt 7 w związku z art. 98 ust. 1 i 2 rozporządzenia nr 1083/2006
należy interpretować w ten sposób, że:
nie stoją one na przeszkodzie obniżeniu przez sąd krajowy - w konsekwencji "nieprawidłowości", w rozumieniu art. 2 pkt 7 rozporządzenia nr 1083/2006, stwierdzonych w wykonywaniu umowy o finansowanie oraz zgodnie z zasadą proporcjonalności - kwoty odsetek za opóźnienie należnych beneficjentowi finansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z tytułu opóźnienia w płatnościach, którego dopuściła się instytucja zarządzająca, wydatków kwalifikowalnych w ramach tego finansowania, w sytuacji gdy owa instytucja zarządzająca nie zastosowała w związku z tym żadnej korekty finansowej.
3) Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych należy interpretować w ten sposób, że nie ma ona zastosowania do zawartej między instytucją zarządzającą państwa członkowskiego a przedsiębiorstwem umowy o finansowanie, której przedmiotem jest współfinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projektu zakupu sprzętu przez owo przedsiębiorstwo od strony trzeciej.