(C/2024/7114)
(Dz.U.UE C z dnia 28 listopada 2024 r.)
W sprawie E-10/23 X przeciwko Finanzmarktaufsicht - WNIOSEK skierowany do Trybunału na podstawie art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, złożony przez Komisję Odwoławczą Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (Beschwerdekommission der Finanzmarktaufsicht), dotyczący wykładni art. 53 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi - Trybunał w składzie Pall Hreinsson (prezes), Bernd Hammermann i Michael Reiertsen (sędzia sprawozdawca) (sędziowie), wydał w dniu 9 sierpnia 2024 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:
1. Trybunał jest kompetentny do wydania opinii doradczej dotyczącej wykładni Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości zgodnie z art. 34 tego porozumienia.
2. Zgodnie z art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości sąd krajowy może zwrócić się do Trybunału o wydanie opinii doradczej, pomimo że kwestia prawna będąca przedmiotem wniosku o wydanie opinii doradczej została już rozpatrzona we wcześniejszym toku postępowania przez sąd krajowy wyższej instancji ze skutkiem wiążącym zgodnie z krajowym prawem procesowym.
3. Wykładni art. 53 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi należy dokonywać w ten sposób, że wszystkie posiadane przez właściwe organy informacje, które nie są dostępne publicznie i których ujawnienie może zaszkodzić interesom osoby fizycznej lub prawnej, która je przekazała, lub interesom osób trzecich, bądź też zaburzyć należyte funkcjonowanie systemu monitorowania prowadzenia działalności instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, należy uznać za informacje poufne objęte tajemnicą zawodową lub służbową.
4. Art. 53 dyrektywy 2013/36/UE zawiera wyczerpujący wykaz konkretnych przypadków, w których, w drodze wyjątku, ten ogólny zakaz nie wyklucza przekazania lub wykorzystania informacji. Ochrona poufności informacji objętych tajemnicą zawodową lub służbową, o której mowa w art. 53 ust. 1 dyrektywy 2013/36/UE, musi być jednak zagwarantowana i wdrażana zgodnie z ogólnymi zasadami prawa EOG, m.in. zasadą skutecznej ochrony sądowej, prawa do obrony oraz ochrony przed arbitralną lub nieproporcjonalną ingerencją władz publicznych w sferę działalności prywatnej.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.7114 |
Rodzaj: | Wyrok |
Tytuł: | Wyrok trybunału z dnia 9 sierpnia 2024 r. w sprawie E-10/23 - X przeciwko Finanzmarktaufsicht |
Data aktu: | 09/08/2024 |
Data ogłoszenia: | 28/11/2024 |