Decyzja nr E8 z dnia 14 marca 2024 r. w sprawie ustanowienia procedury zarządzania zmianami mającej zastosowanie do danych dotyczących organów określonych w art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 wymienionych w elektronicznym wykazie, który stanowi integralną część EESSI

KOMISJA ADMINISTRACYJNA DS. KOORDYNACJI SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO DECYZJA nr E8
z dnia 14 marca 2024 r.
w sprawie ustanowienia procedury zarządzania zmianami mającej zastosowanie do danych dotyczących organów określonych w art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 wymienionych w elektronicznym wykazie, który stanowi integralną część EESSI (Tekst mający znaczenie dla EOG oraz Umowy między UE a Szwajcarią)
(C/2024/6842)

KOMISJA ADMINISTRACYJNA DS. KOORDYNACJI SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO,
uwzględniając art. 72 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego 1 , na mocy którego Komisja Administracyjna jest odpowiedzialna za przyjmowanie wspólnych zasad strukturalnych dotyczących służb przetwarzania danych oraz opracowanie przepisów dotyczących funkcjonowania wspólnych części tych służb,

uwzględniając art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 2  (zwanego dalej rozporządzeniem wykonawczym),

działając zgodnie z warunkami określonymi w art. 71 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 883/2004,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Jednym z elementów modernizacji systemu koordynacji krajowych systemów zabezpieczenia społecznego jest utworzenie elektronicznego wykazu (zwanego dalej repozytorium instytucji) zawierającego dane dotyczące organów krajowych uczestniczących w wykonaniu rozporządzeń (WE) nr 883/2004 i (WE) nr 987/2009, jak określono w pkt 1 załącznika 4 do rozporządzenia wykonawczego.

(2) Państwa członkowskie są odpowiedzialne za dokładność i jakość informacji wprowadzanych do repozytorium instytucji oraz ich aktualizację.

(3) Konieczne jest ustanowienie procedury zarządzania zmianami gwarantującej, że zmiany zawartości tego repozytorium instytucji są wprowadzane w sposób uporządkowany, spójny, umożliwiający kontrolę oraz szybki.

(4) Art. 88 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego nakłada na państwa członkowskie obowiązek przekazywania Komisji Europejskiej danych organów, o których mowa w art. 1 lit. m), q) i r) rozporządzenia (WE) nr 883/2004 oraz w art. 1 ust. 2 lit. a) i b) rozporządzenia wykonawczego, oraz danych instytucji wyznaczonych zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym.

(5) Komisja Europejska zgodziła się przekazać te informacje Komisji Administracyjnej.

(6) Zgodnie z art. 88 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego Komisja Administracyjna określa strukturę, zawartość i szczegółowy sposób przekazywania danych, łącznie ze wspólnym formatem oraz wzorem powiadomienia,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

1. Niniejsza decyzja ustanawia zasady zarządzania zmianami w odniesieniu do danych dotyczących właściwych władz, instytucji krajowych, instytucji łącznikowych i punktów kontaktowych określonych w art. 1 lit. m),

q) i

r) rozporządzenia (WE) nr 883/2004 oraz w art. 1 ust. 2 lit. a) i

b) rozporządzenia wykonawczego.

2. Procedura zarządzania zmianami ma zastosowanie do zawartości elektronicznego wykazu, zwanego repozytorium instytucji.

3. Repozytorium instytucji zawiera dane dotyczące organów krajowych:

a) które uczestniczą w elektronicznej wymianie informacji między organami zabezpieczenia społecznego a instytucjami państw członkowskich,

b) o których mowa w standardowych dokumentach elektronicznych (zdefiniowanych w art. 1 ust. 2 lit. d) rozporządzenia wykonawczego),

c) które w przeszłości świadczyły usługi dla obywateli, a obecnie są zamknięte.

4. Repozytorium instytucji zawiera również dane dotyczące kompetencji tych organów krajowych, jak określono w pkt 9 lit. c).

5. Repozytorium instytucji jest jedynym wiarygodnym źródłem informacji o właściwych władzach, instytucjach krajowych, instytucjach łącznikowych i punktach kontaktowych.

6. Państwa członkowskie wyznaczają osoby kontaktowe odpowiedzialne za wstępne wprowadzenie informacji biznesowych i technicznych do repozytorium instytucji i późniejsze zarządzanie tymi informacjami (tj. Biznesowy Pojedynczy Punkt Kontaktu dla repozytorium instytucji i Techniczny Pojedynczy Punkt Kontaktu dla repozytorium instytucji). Państwa członkowskie wyznaczają również zastępcę dla każdego pojedynczego punktu kontaktu (tj. odpowiednio Biznesowego Pojedynczego Punktu Kontaktu dla repozytorium instytucji i Technicznego Pojedynczego Punktu Kontaktu dla repozytorium instytucji).

7. Państwa członkowskie wyznaczają główny punkt kontaktu dla EESSI dla każdego punktu kontaktowego (zwany dalej Pojedynczym Punktem Kontaktu dla punktu kontaktowego). Państwa członkowskie wyznaczają również zastępcę dla każdego Pojedynczego Punktu Kontaktu dla punktu kontaktowego. Są one punktami kontaktowymi dla instytucji i organów, które są związane z danym punktem kontaktowym.

8. Do celów tej procedury istotna zmiana to zmiana, która wpływa na stosowanie rozporządzeń, a w związku z tym na koordynację, przez utrudnianie wysyłania lub przekierowywania standardowych dokumentów elektronicznych do odpowiedniej instytucji lub odpowiedniego organu.

9. Istotna zmiana obejmuje między innymi:

a) wprowadzenie do EESSI organu, instytucji lub punktu kontaktowego;

b) zmiany związane z funkcją organu lub instytucji;

c) zmiany związane z kompetencjami organu lub instytucji, tj. zdolność do rozpatrywania biznesowych przypadków użycia w odniesieniu do każdego sektora zabezpieczenia społecznego jako inicjator sprawy (opiekun sprawy) oraz/lub odbiorca sprawy (podmiot równoważny);

d) określenie zamierzonej daty zamknięcia w odniesieniu do organu, instytucji lub punktu kontaktowego, co umożliwia organowi lub instytucji utrzymanie kompetencji w zakresie zarządzania toczącymi się sprawami;

e) określenie faktycznej daty zamknięcia w EESSI w odniesieniu do organu, instytucji lub punktu kontaktowego;

f) przywrócenie w EESSI zamkniętego organu, instytucji lub punktu kontaktowego;

g) zmiany związane z informacjami identyfikacyjnymi punktu kontaktowego.

10. Państwa członkowskie powiadamiają Komisję Europejską o istotnych zmianach danych dotyczących ich właściwych władz, instytucji krajowych, instytucji łącznikowych lub punktów kontaktowych, postępując zgodnie z procedurą opisaną w nocie Komisji Administracyjnej w sprawie procedur i terminów powiadamiania o istotnych zmianach.

11. Państwa członkowskie powiadamiają o istotnych zmianach, zanim dana zmiana zacznie obowiązywać oraz przestrzegają terminu powiadomienia określonego w nocie Komisji Administracyjnej dotyczącej procedur i terminów powiadamiania o istotnych zmianach. Daje to innym państwom członkowskim wystarczająco dużo czasu na przetworzenie i przekazanie informacji oraz przygotowanie swoich instytucji na przyszłe zmiany.

12. W przypadku zamknięcia organu lub instytucji lub zmiany ich funkcji lub kompetencji, państwo członkowskie wskazuje organ lub instytucję, które przejmą daną funkcję lub kompetencje oraz dzień, w którym zmiana zacznie obowiązywać. W przypadku zamknięcia punktu kontaktowego państwo członkowskie wskazuje, który punkt kontaktowy przejmuje jego zadania.

13. W terminie jednego roku od publikacji decyzji w Dzienniku Urzędowym Komisja Administracyjna dokonuje oceny doświadczeń państw członkowskich w zakresie stosowania niniejszej decyzji.

14. Niniejsza decyzja jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejszą decyzję stosuje się od pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po jej opublikowaniu.

15. Niniejsza decyzja zastępuje decyzję nr E2 z dnia 3 marca 2010 r. 3

1 Dz.U. L 166 z 30.4.2004, s. 1.
2 Dz.U. L 284 z 30.10.2009, s. 1.
3 Dz.U. C 187 z 10.7.2010, s. 5.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.6842

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Decyzja nr E8 z dnia 14 marca 2024 r. w sprawie ustanowienia procedury zarządzania zmianami mającej zastosowanie do danych dotyczących organów określonych w art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 wymienionych w elektronicznym wykazie, który stanowi integralną część EESSI
Data aktu: 14/03/2024
Data ogłoszenia: 12/11/2024
Data wejścia w życie: 01/01/2025