Publikacja jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina

Publikacja jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina
(C/2024/673)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1  w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Ruster Ausbruch"

PDO-AT-02769

Data rozpoczęcia stosowania: 26.4.2021

1. Nazwa lub nazwy

Ruster Ausbruch

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

15. Wino z suszonych winogron

4. Opis wina lub win

"Ruster Ausbruch" (ChNP)

KRÓTKI OPIS

Określenie tradycyjne "Ausbruch" jest w Austrii chronione. "Ausbruch" produkuje się głównie w Burgenland, w gminie Rust na brzegach Neusiedlersee. Z tego względu wnioskuje się o ochronę określenia tradycyjnego "Ausbruch" w połączeniu z nazwą pochodzenia "Rust" jako "Ruster Ausbruch" (ChNP).

"Ruster Ausbruch" (ChNP) jest szczególnym rodzajem wina słodkiego produkowanego z co najmniej jednej białej odmiany winorośli nadającej się na wina gatunkowe. Białe winogrona są dotknięte przez Botrytis cinerea jeszcze na krzewach winorośli. Pleśń ta powstaje w szczególności na obszarach, gdzie ciepłe lata, łagodne jesienie i wilgotność spowodowana powstawaniem mgieł nad pobliskimi zbiornikami wodnymi tworzą optymalne warunki. Pleśń ta zmiękcza grona i powoduje więdnięcie, przypominające proces tworzenia się rodzynek, powodując tym samym wzrost stężenia kwasu, cukru, ekstraktu i aromatu.

Wynikająca z tego zwiększona zawartość glicerolu sprawia, że "Ruster Ausbruch" (ChNP) jest bardzo gęste i ma charakterystyczną barwę, złotą do żółtej bursztynowej. Stężenie cukru w jagodach powoduje wyjątkowo wysoką naturalną zawartość cukru w moszczu do produkcji "Ruster Ausbruch" (ChNP). Wina "Ruster Ausbruch" (ChNP) są niedo- fermentowane i w związku z tym charakteryzują się wysoką zawartością cukru resztkowego, co nadaje "Ruster Ausbruch" (ChNP) słodki smak. (Stężenie cukru przed fermentacją musi odpowiadać określeniu "słodkie".) Zapach i smak "Ruster Ausbruch" (ChNP) charakteryzują aromaty bakalii, miodu, karmelizowanych migdałów i owoców egzotycznych, takich jak dojrzałe banany.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 15
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 5,0
Minimalna kwasowość ogólna 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 40
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 400

5. Praktyki winiarskie

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

1. "Ruster Ausbruch" (ChNP)

Praktyka uprawy

"Ruster Ausbruch" (ChNP) to wino produkowane głównie ze zbotrytyzowanych, w dużej mierze pomarszczonych winogron, masa moszczu soku z których wynosi co najmniej 30° w skali wagowej moszczu Klosterneuburga. Kwasowość lotna nie może przekraczać 2,4 g/l (40 miliekwiwalentów na litr).

"Ruster Ausbruch" (ChNP) nie może być słodzone, a cukier resztkowy musi powstawać wyłącznie w wyniku przerwania fermentacji. Wina "Ruster Ausbruch" (ChNP) nie można wzbogacać.

5.2. Maksymalna wydajność

1. "Ruster Ausbruch"

10 000 kg winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Gmina Rust na brzegach Neusiedlersee

7. Odmiany winorośli

Blütenmuskateller

Bouvier

Chardonnay - Morillon

Frühroter Veltliner - Malvasier

Furmint

Goldburger

Grauer Burgunder - Pinot Gris

Grauer Burgunder - Ruländer

Grüner Veltliner - Weißgipfler

Jubiläumsrebe

Muscaris

Muskat-Ottonel

Muskateller - Gelber Muskateller

Muskateller - Roter Muskateller

Müller-Thurgau - Rivaner

Neuburger

Roter Veltliner

Rotgipfler

Sauvignon Blanc

Scheurebe - Sämling 88

Souvignier gris

Sylvaner - Grüner Sylvaner

Traminer - Gelber Traminer

Traminer - Gewürztraminer

Traminer - Roter Traminer

Weißer Burgunder - Klevner

Weißer Burgunder - Pinot Blanc

Weißer Burgunder - Weißburgunder

Weißer Riesling - Rheinriesling

Weißer Riesling - Riesling

Welschriesling

Zierfandler - Spätrot

8. Opis związku lub związków

"Ruster Ausbruch" (ChNP)

Gleba: podłoże na północy gminy Rust charakteryzuje się brunatnymi glebami wapiennymi z górną warstwą gliny o różnej grubości. (Im bliżej Neusiedlersee leży dana winnica, tym warstwa gliny jest grubsza.) Na południu gminy dominują gleby krzemionkowe, złożone ze zwietrzałych łupków.

Klimat: Rust leży w panońskiej strefie klimatycznej, charakteryzującej się zasadniczo gorącymi, suchymi latami oraz zimnymi, suchymi zimami. Ponadto wysoki stopień parowania Neusiedlersee (bardzo płytkiego i ciepłego jeziora stepowego) w połączeniu z ciepłymi i stałymi temperaturami jesienią wnosi do klimatu szczególny komponent.

Czynnik ludzki: na obszarze "Ruster Ausbruch" (ChNP) stosowana jest również zwyczajowa w Austrii metoda uprawy winnic z wysokim prowadzeniem winorośli, w której większość prac (przycinanie, prowadzenie, przerzedzanie skupisk itp.) wykonuje się ręcznie. Specyfika produkcji "Ruster Ausbruch" (ChNP) wynika jednak z pracy wykonywanej przed zbiorem i w jego trakcie. Zbotrytyzowane winogrona zbiera się ręcznie w kilku etapach, ponieważ winogrona nie zawsze są jednolicie zbotrytyzowane. W związku z tym odpowiednie kiście trzeba wybierać i zrywać ręcznie (stąd nazwa "Ausbruch" [dosłownie: "oddzielanie"]).

Związek: "Ruster Ausbruch" (ChNP) jest szczególnym rodzajem wina słodkiego, produkowanym z winogron dotkniętych przez Botrytis cinerea jeszcze na krzewach winorośli i zbieranych ręcznie. Pleśń ta powstaje w szczególności na obszarach, gdzie ciepłe lata, łagodne jesienie i wilgotność spowodowana powstawaniem mgieł nad pobliskimi zbiornikami wodnymi tworzą optymalne warunki.

Pleśń ta niszczy zewnętrzne warstwy jagód, w związku z czym składniki ciekłe odparowują podczas ciepłych i suchych dni. W wyniku dotknięcia tą szlachetną pleśnią winogrona marszczą się i wysychają na krzewie winorośli, powodując wysoką koncentrację aromatów i cukrów. Klimat panoński, wpływ regulującego wilgotność jeziora, wentylacja winnic i łagodne jesienie sprzyjają rozwojowi szlachetnej pleśni. W przeciwieństwie do warunków glebowych cechy klimatu - w szczególności odparowanie Neusiedlersee - oraz wynikające z nich szczególne wymogi dotyczące sposobu zbioru winogron mają silny wpływ na smak i charakter win. Chłodna poranna mgła unosząca się znad Neusiedlersee osiadając na winorośli tworzy idealne warunki do rozwoju bardzo pożądanej szlachetnej pleśni. Pleśń ta zmiękcza grona i powoduje więdnięcie, przypominające proces tworzenia się rodzynek, powodując tym samym wzrost stężenia kwasu, cukru, ekstraktu i aromatu. Wynikająca z tego zwiększona zawartość glicerolu sprawia, że "Ruster Ausbruch" (ChNP) jest bardzo gęste i ma charakterystyczną barwę, złotą do żółtej bursztynowej.

Można zatem stwierdzić, że w gminie Rust warunki związane z wytwarzaniem produktu objętego tradycyjną nazwą "Ausbruch" w połączeniu z warunkami produkcji win uzasadniają połączenie nazwy geograficznej "Rust" z tradycyjnym określeniem "Ausbruch" w celu utworzenia chronionej nazwy pochodzenia "Ruster Ausbruch" w rozumieniu art. 93 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

"Ruster Ausbruch" (ChNP)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

pakowanie w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego

Opis wymogu:

Wino "Ruster Ausbruch" (ChNP) musi być butelkowane w Rust. Ma to na celu zapewnienie spełnienia i weryfikacji szczególnych warunków produkcji. Ponieważ ilość "Ruster Ausbruch" (ChNP) produkowana każdego roku może się znacznie różnić ze względu na różnice w warunkach pogodowych, gdyby butelkowanie odbywało się poza Rust istniałoby ryzyko fałszowania.

Link do specyfikacji produktu

https://info.bml.gv.at/themen/landwirtschaft/landwirtschaft-in-oesterreich/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft. html

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.673

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą w sektorze wina
Data aktu: 09/01/2024
Data ogłoszenia: 09/01/2024