Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 4 listopada 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca: Stowarzyszenie Edukacja, Nauka, Kultura (Szczecin, Polska) (przedstawiciel: R. Jakubowski, adwokat)
Strona pozwana: Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- uchylenie, stwierdzenie nieważności, niezgodności z prawem, lub w każdym razie bezskuteczności pisma wzywającego do zwrotu [pisma Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (zwanej dalej "REA") z dnia 16 lipca 2024 r.] i noty obciążającej Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych nr 3242409862 z dnia 16 lipca 2024 r.;
- stwierdzenie, że wyłączone koszty stanowią koszty kwalifikowalne zgodnie z umową w sprawie przyznania dotacji 734602-TICASS i że w związku z tym strona skarżąca ma prawo do uwzględnienia tych kosztów w celu określenia łącznej kwoty dotacji przewidzianej we wspomnianej umowie, a w każdym razie, że REA nie ma prawa do odzyskania tych kwot;
- obciążenie pozwanej jej własnymi kosztami postępowania, a także kosztami poniesionymi przez stronę skarżącą w niniejszym postępowaniu.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.
1. Zarzut pierwszy dotyczący dokonania przez REA błędnej interpretacji postanowień umowy w sprawie przyznania dotacji nr 734602-TICASS dotyczących kwalifikowalności kosztów poprzez założenie, że kryteria kwalifikowalności obejmują wymogi odnoszące się do rodzaju stosunku prawnego wiążącego beneficjenta z pracownikami oddelegowanymi.
- Jeżeli chodzi o zarzut pierwszy, strona skarżąca twierdzi, że w umowie w sprawie przyznania dotacji nr 734602-TICASS nie określono rodzaju stosunku prawnego wymaganego dla kwalifikowalności kosztów. W umowie w sprawie przyznania dotacji nie wykluczono w tym zakresie żadnego rodzaju stosunku prawnego.
2. Zarzut drugi dotyczący nieuwzględnienia przez REA praw i obowiązków beneficjenta oraz pracowników oddelegowanych, które wynikają ze stosunku członkostwa w stowarzyszeniu i zawartych umów.
- Strona skarżąca podnosi w tym względzie, że REA nie zbadała treści stosunków prawnych wiążących beneficjenta z naukowcami. REA w szczególności nie wskazała, które przepisy (lub brak których przepisów) w dokumentach umownych wiążących stronę skarżącą z uczestniczącymi naukowcami naruszają wymogi umowy w sprawie przyznania dotacji.
3. Zarzut trzeci dotyczący błędnego stosowania przez REA postanowień umowy w sprawie przyznania dotacji nr 734602-TICASS, ponieważ REA uznała, że z art. 6.2 tej umowy wynika niekwalifikowalność niektórych kosztów.
- W tym względzie strona skarżąca wyjaśnia, że REA oparła na art. 6.2 umowy w sprawie przyznania dotacji swe stanowisko odnoszące się do uznania niekwalifikowalności kosztów, które jest niezgodne z treścią umowy w sprawie przyznania dotacji, choć wiedziała, że postanowienia umowy ustanawiające sankcje należy rozumieć i stosować w sposób ścisły a nie szeroko.
4. Zarzut czwarty dotyczący naruszenia uzasadnionych oczekiwań strony skarżącej i zasady równości, ze względu na to, że REA zastosowała do beneficjentów działania TICASS odmienne kryteria dotyczące kwalifikowalności kosztów pracowników oddelegowanych.
- Strona skarżąca podnosi w odniesieniu do tego zarzutu, że REA zastosowała odmienne kryteria do poszczególnych beneficjentów działania TICASS.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.6445 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-479/24: Skarga wniesiona w dniu 16 września 2024 r. - Edukacja, Nauka, Kultura/REA |
Data aktu: | 04/11/2024 |
Data ogłoszenia: | 04/11/2024 |